Efter politisk stormvejr og Trump-raseri: Dansk gigant bøjede nakken og mistede milliarder

Novo Nordisk er frem mod det amerikanske valg flere gange blevet fanget i den politiske skudlinje, hvor det danske selskab er blevet kritiseret for at tage tårnhøje priser for livsvigtig medicin. I et forsøg på at komme ud af den amerikanske gabestok i et afgørende valgår måtte Novo sende insulin på tilbud og æde et tab på flere milliarder kroner.

Novo Nordisk og topchef Lars Fruergaard Jørgensen har flere gange været under beskydning i USA, hvor både eksperter, politikere og patienter har været på barrikaderne over tårnhøje priser på insulin. Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Donald Trump var rasende. Han skulle personligt sørge for, at de pengegriske, blodsugende igler fra den globale medicinalindustri fik sig en lærestreg, de aldrig ville glemme.

Allerede inden Trump havde haft sin første kontordag i Det Hvide Hus, lod han en gruppe nøje udvalgte topchefer fra medicinalbranchen forstå, at de som en anden røverbande med skyhøje priser på medicin i årevis havde ribbet den amerikanske stat for svimlende store milliardbeløb.