Dokument afslører nyt om fængslede energihandlere: Politiet frygter, de ville afstemme forklaringer

Otte ansatte i et aarhusiansk energihandelsselskab har i halvanden uge siddet varetægtsfængslet. De er mistænkt for via markedsmanipulation at have tjent et trecifret millionbeløb på ulovlig vis. En retsbog løfter sløret for nye detaljer i den opsigtsvækkende sag.

Vestre Fængsel i København huser en stor del af landets varetægtsfængslede. Om en eller flere af de otte varetægtsfængslede energihandlere har siddet her, er ikke Berlingske bekendt. Niels Ahlmann Olesen

Det vakte opsigt på flere plan, da otte energihandlere fra et aarhusiansk energihandelsselskab – ledsaget af civilklædte politifolk med skilt om halsen og pistoler i bæltet – torsdag i forrige uge blev ført ind på anklagebænken i Retten i Aarhus.

Dagen inden havde politiets National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en koordineret anholdelsesaktion slået til på flere adresser i Aarhus og omegn samt i Nordsjælland, anholdt de otte personer og efter eget udsagn »bremset dem i deres formodede ulovlige foretagende«.