Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Modern Times Group i Danmark meddeler, at Jesper Grønholdt stopper som administrerende direktør for TV-kanalerne under Viasat A/S i Danmark. Det er ellers kun nogle måneder siden, at han skiftede direktørstolen hos TV3 ud med den for hele Viasat-butikken, men nu har han lyst til at holde pause og måske skifte spor.
"Jeg har haft en fantastisk rejse i MTG. Jeg startede som reklamesælger og endte til sidst som administrerende direktør for TV3-kanalerne i Danmark. Direktørrokaden i 2011 gjorde, at jeg kom til at tænke på, at tiden var moden til at prøve noget andet. Hvad det "andet" bliver, må tiden vise," siger Jesper Grønholdt, der også har titel af vice president i MTG.
Han har været ansat i MTG-koncernen siden 1997. I 2002 blev han administrerende direktør for TV3 A/S, og i januar 2011 skiftede han til en stilling som administrerende direktør for Viasat A/S.
I begyndelsen af 2011 byttede de to direktører i henholdsvis Viasat, Kim Poder, og i TV3, Jesper Grønholdt, direktørstol. Årsagen var, at MTG ved et skifte ønskede at understrege viljen og ønsket om at skabe en mere sammenhængende organisation.
Indtil en ny direktør er fundet, vil MTGs direktør Jørgen Madsen varetage stillingen.