DFDS sejler bedste kvartal hjem nogensinde: Opjusterer forventningerne

Rederiet DFDS leverer rekordregnskab for 3. kvartal. Selskabet opjusterer forventningerne til både omsætningen og indtjeningen i 2015.

Foto: DENIS CHARLET.
Læs mere
Fold sammen

Rederiet DFDS kom ud af tredje kvartal med fremgang på både top- og bundlinje og et rekordresultat.

Omsætningen voksede til 3792 mio. kr. i tredje kvartal fra 3567 mio. kr. i tredje kvartal af 2014.

- DFDS opnåede stærk organisk omsætningsvækst på 11 pct. i tredje kvartal, drevet af 9 pct. højere fragtvolumener og en stigning i 11 pct. i antallet af passagerer samt en stigning i enhedspriserne, skriver DFDS i regnskabet.

Driftsresultatet før særlige poster, EBITDA, tog et stort hop til 843 mio. kr. mod 626 mio. kr. i samme periode året før, mens resultatet før skat landede på 594 mio. kr. mod 366 mio. kr.

DFDS skriver, at alle fem shipping-forretninger forbedredes i tredje kvartal, blandt andet i Den Engelske Kanal, hvor DFDS i juni fandt en løsning på en langvarig konflikt med både franske arbejdere og konkurrenter.

På bundlinjen indkasserede DFDS 572 mio. kr. mod 351 mio. kr. i samme kvartal af 2014.

Resultatet er rekord for tredje kvartal for DFDS.

- Vores investeringer i kundefokus og konstant jagt på driftseffektivitet gjorde os i stand til at drage fordel af vækst i flere af vores nøglemarkeder og levere et rekordresultat i tredje kvartal, skriver administrerende direktør Niels Smedegaard i regnskabet.

DFDS

I mio. kr.3. kvt 20153. kvt 2014Ændr.
i pct.
Omsætning3.7923.5676%
Driftsresultat62541551%
Nettoresultat57235163%
Egenkapital6.4336.3581%
Antal ansatte6.5836.3104%
Overskudsgrad16,511,939%
Egenkapitalrente12,97,182%