De gør det igen: Pandora i vild vækst opjusterer forventningerne

Smykkekoncernen Pandora lever op til analytikernes forventninger og opjusterer forventningerne til helåret. Koncernen lægger endnu en milliard til forventningerne til omsætningen, så der nu forventes en omsætning på 16 milliarder kroner.

Foto: Nils Meilvang. Anders Colding Friis
Læs mere
Fold sammen

Den danske smykkekoncern Pandora viser endnu engang imponerende vækst i hele verden.

Pandora leverer et stærkt regnskab i andet kvartal og opjusterer forventningerne til helåret, så koncernen nu forventer en omsætning på hele 16 milliarder kroner i stedet for 15 milliarder kroner.

Det er åbningen af nye butikker, som får Pandora til at tro på på muligheden for at sælge smykker for en milliard kroner mere end tidligere forventet. Koncernen ser nu 375 nye konceptbutikker i år mod tidligere 325.

Omsætningen for andet kvartal endte på 3,6 milliarder kroner, en stigning på 41,4 procent (25,8 procent i lokal valuta) sammenlignet med samme periode året før.

Pandora

I mio. kr.2. kvt. 20152. kvt. 2014Ændr.
i pct.
Omsætning3598254441%
Driftsresultat123584147%
Nettoresultat91066237%
Egenkapital60976274-3%
Antal ansatte13378951441%
Overskudsgrad34.333.1

Væksten på omsætningen er bredt funderet med 43,8 procent (19,4 procent i lokal valuta) vækst på det amerikanske marked, 38 procent (32 procent vækst i lokal valuta) vækst i Europa og 44,1 procent (26,9 procent) vækst i Asien.

Omsætningen fra konceptbutikker er steget med 54,7 procent, og med åbningen af flere af den type butikker vil Pandora formentligt finde mere vækst herfra.

I en meddelelse fra Pandora siger selskabets administrerende direktør, Anders Colding Friis, at han er meget tilfreds med præstationen for perioden.

»Alle store regioner leverede igen tocifret vækst, og vores fokus på konceptbutikker fortsætter med at betale sig med omsætningsvækst i kvartalet på mere end 50 procent. Væksten er drevet af en kombination af netværksudvidelse og en stærk like-for-like vækst støttet af omsætningsforbedrende initiativer som fortsat udrulning af vores e-butikker og vores samarbejde med Disney,« udtaler Anders Colding Friis, som har stået i spidsen for Pandora siden marts.

Driftsresultatet for andet kvartal lød på 1,2 milliarder kroner - samme tal året før var 841 millioner kroner.

Det er anden gang i år, at Pandora opjusterer forventningerne, og aktien er da også steget voldsomt over hele året. I år er aktien steget 54 procent, hvilket kun Genmab og Vestas har klaret bedre.