De fandt kufferter fyldt med kontanter – nu er berygtet fynsk revisor politianmeldt

Kufferter fyldt med kontanter, 500-eurosedler, som bankerne ikke vil røre, konkurser i hundredvis, krav på næsten 25 millioner kroner, et hus med OL-sølvvinder på skødet og nu en »længere og detaljeret« meddelelse sendt til politiet. Revisoren Johnny Hast Hansens personlige konkurs har det hele. Selv afviser han at have gjort noget galt.

Revisor Johnny Hast Hansen bedyrer, at han ikke har snydt nogen mennesker eller lavet noget dårligt arbejde. Og at han kan redegøre for hver en krone, han har haft gennem hænderne, påpeger han. Tim Kildeborg Jensen/Arkivfoto

Som et led i kampen mod hvidvask, terrorfinansiering og økonomisk kriminalitet har det siden januar 2020 været ulovligt at anvende 500-eurosedler i Danmark.

Det skyldes, at pengesedlen som en af verdens mest værdifulde til en værdi af godt 3.700 danske kroner har været særdeles populær blandt kriminelle, fordi det på denne måde er let at transportere store kontantbeløb.