Danskerne franarres hvert år i hundredvis af millioner. Nye tiltag skal stoppe »brutal« og »kynisk« svindel

Problemet med svindel vokser. Nu forsøger bankerne at udpege, hvad der kan gøres for at forhindre, at et stigende antal danskere hvert år franarres sammenlagt millioner af kroner. For hidtil har svindlerne været foran i kapløbet.

It-eksperten Christiane Vejlø står i spidsen for den taskforce, der mandag lancerer en række anbefalinger, der skal bekæmpe den tiltagende digitale svindel. Maria Albrechtsen Mortensen

Flere og flere danskere er ofre for svindel og bliver franarret deres sparepenge.

Det fik sidste år bankernes brancheorganisation, Finans Danmark, til at nedsætte en såkaldt taskforce, der fik til opgave at finde løsninger, der kan komme det massive problem til livs.