Danske elbilejere bliver fra nytår ramt ekstra hårdt og risikerer at få »dummebøder«, hvis de ikke passer på.
Sådan lyder advarslen fra bilejernes organisation FDM, skriver Finans.
Fra årsskiftet hæver landets elnetselskaber prisen for at have strøm i stikkontakten, og det sker efter en ny prismodel. Den betyder, at selskaberne indfører fem forskellige priszoner, som er spredt ud over døgnet og kalenderåret.
Fremover blive det derfor dyrest i vinteren mellem klokken 17 og 21, mens de laveste nettariffer vil være for elektricitet, som bruges om natten hele året rundt.
»Den nye prismodel gemmer på dummebøder, hvis elbilejere fremover lader bilen op i de dyreste timer. Den nye prismodel puster til de høje elpriser. Fremover skal elbilejere ikke bare holde øje med den svingende elpris, men også med, hvornår på døgnet det er billigst at bruge elnettet,« siger forbrugerøkonom Ilyas Dogru fra FDM til Finans.
Der vil være udsving på helt op til 1,70 kroner, afhængigt af hvornår man sætter elbilen til at lade op. Så en fire timers hjemmeopladning af elbilen kan variere med omkring 75 kroner, viser FDMs beregninger.
Der er 40 elnetselskaber i Danmark, men ikke alle tager den nye prismodel i brug. Derfor bør elbilejere sætte sig ind i, hvad der sker lokalt fra 1. januar.