Den store tvivl om hvad briternes farvel til EU kommer til at betyde, rammer nu det danske rederi DFDS hårdt. Endnu ved ingen, hvordan det vil forløbe, når Storbritannien forlader de andre EU-lande, men nu kan DFDS som en af de første danske virksomheder se usikkerheden konkret i tallene.
DFDS, der er fra 1866 og et af Danmarks ældste rederier, sejler i dag med gods- og passagerfærger i primært Nordeuropa. Blandt de centrale ruter er forbindelserne mellem England og kontinentet.
»Vores nye fragtruter i Middelhavet udvikler sig som vi forventede ved købet. I Nordeuropa har virksomheder og forbrugere derimod brug for en afklaring om Brexit, før væksten kan fortsætte,« hedder det fra adm. direktør Niels Smedegaard i forbindelse med regnskabet for tredje kvartal.
I 2016 stemte et flertal i den britiske befolkning for at forlade EU. Siden da har Storbritannien og EU forhandlet om vilkårene for briternes exit – den såkaldte brexit. Efter planen skal briterne endeligt forlade EU 29. marts 2019, men endnu er det uklart på hvilke betingelser, det vil ske.
Regnskabet fra DFDS viste en omsætning på 4,4 mia. kr., som var en fremgang på 12 pct. Men det skyldes først og fremmest, at rederiet har udvidet kraftigt i Middelhavet. For samtidig falder indtjeningen, og for 2018 regner rederiet med en vækst på 10 pct.
»Fragtomsætningen blev hæmmet af lavere vækst på grund af forøget usikkerhed om Brexit,« skriver DFDS i regnskabet.
Storbritannien er endnu det største marked i EU for de danske rederier. Fem pct. af eksporten går til landet, hvillet svarer til ca. otte mia. kr. Derfor håber de danske rederier, at forhandlingerne mellem EU og briterne vil ende med en aftale, der giver mest mulig frihandel.
I DFDS er det specielt fragtforretningen, der er presset. Mens DFDS også sejler med passagerer på flere ruter, er godstransport helt central for rederiet. Det er særlig forbindelsen mellem Storbritannien og Frankrig, som er vigtig for DFDS.
»Mængderne på fragtruterne steg seks pct., hvilket var lavere end forventet, idet aktiviteter knyttet til Storbritannien gik ned i tempo, mens handlen mellem Europa og Tyrkiet blev negativt påvirket af en væsentlig devaluering af den tyrkiske lira i august,« skriver DFDS.