"Vi er i bestyrelsen tilhængere af diversitet på tværs af for eksempel køn, nationalitet og kompetencer. [...] Vi har allerede nu en af de mest diversificerede bestyrelser blandt de nordiske finanskoncerner. Men andelen af kvinder i bestyrelsen er ikke høj nok. Det erkender vi," siger formand Ole Andersen.
På den baggrund har bestyrelsen besluttet at øge indsatsen for at få flere velkvalificerede kvinder ind i den øverste ledelse. Bestyrelsen har sat sig et mål om, at mindst 25 procent af Danske Banks generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer i 2017 skal være kvinder.
"De skal ikke vælges, fordi de er kvinder, men fordi vi som virksomhed ganske enkelt ikke kan undvære den erfaring, den viden og de egenskaber, der udspringer af en diversificeret bestyrelse," siger bestyrelsesformanden.