Danske Bank skuffer investorerne

Landets største bank, Danske Bank, klarede sig dårligere end ventet i årets tredje kvartal. Storbanken fastholder dog forventningerne til hele året. Solidt men ikke prangende, lyder dommen.

Foto: Nils Meilvang.
Læs mere
Fold sammen

Danske Bank klaredede sig en anelse dårligere end forventet af aktiemarkedet i årets tredje kvartal. Storbanken fastholder dog forventningerne til hele året.

”For årets første ni måneder har vi opnået et tilfredsstillende resultat trods de fortsat lave og negative renter. Resultatet viser styrken ved vores brede forretningsmodel og er drevet af god kundeaktivitet, særligt i første halvår, og lavere nedskrivninger,« siger topchef Thomas Borgen i en pressemeddelelse i forbindelse med regnskabet.

Danske Bank opnåede i årets første ni måneder et overskud på 16,9 milliarder kroner før skat. En forbedring i forhold til samme periode sidste år. Indtægterne var på i alt 33 milliarder kroner på niveau med samme periode i 2014.

»Resultatet er tilfredsstillende og opnået på baggrund af bankens brede forretningsmodel, høj kundeaktivitet især i årets første to kvartaler, stram omkostningsstyring og fortsat fald i nedskrivningerne,« påpeger Danske Bank.

De negative renter og en svag økonomisk vækst gør livet svært for landets banker, og kvartalsregnskaberne i både Danmark og Norden har generelt skuffet.

»Vores underliggende forretning er robust, og effekten af de negative renter blev opvejet af en god kundeudvikling og øget efterspørgsel efter vores produkter på de fleste markeder. De samlede indtægter var på niveau med de første ni måneder sidste år, selvom resultaterne for 3. kvartal 2015 var svagere end for årets to første kvartaler,« siger Thomas Borgen.

Hos Nordnet påpeger investeringsøkonom Per Hansen, at indtjeningen i landets største bank som ventet er under pres fra de lave renter og den lave lyst til at låne penge. Med en forretning af egenkapitalen på 11,5 procent nærmer Danske Bank sig niveauet hos de store nordiske konkurrenter.

»Regnskabet er solidt men ikke prangende. Investorerne vil fokusere på den manglende opjustering,« lyder den korte dom over regnskabet fra Per Hansen.

I lighed med med en stribe andre banker falder Danske Banks nedskrivninger på udlån markant. Nedskrivninger på udlån på bankens kerneaktiviteter faldt 90 pct. til 0,2 mia. kr.

»Dette er et resultat af vores fortsatte indsats for at forbedre kreditkvaliteten og en følge af den generelle bedring af de makroøkonomiske forhold,« fremhæver banken selv.

Danske Bank

I mio. kr.3. kvt 20153. kvt 2014Ændr.
i pct.
Nettorenteindtægter5,3405,735-7%
Nettogebyrindtægter2,8292.7931%
Handelsindtægter1.0331.613-36%
Indtægter i alt9.83310.936-10%
Nettoresultat3.6683.27412%
Egenkapital150.101152.231-1%
Antal ansatte18.98418.9760%