Danmarks it-branche lugter nyt rekordår

Flere investerer i alternativer til amerikansk teknologi, og det kan mærkes blandt danske it-virksomheder, hvis omsætning indtil nu har været rekordhøj.

Teknologigiganternes tætte parløb med Donald Trump, som her har inviteret alle topcheferne til middag i begyndelsen af september, har åbnet øjnene i Europa for at finde alternativer til amerikansk teknologi. Det kan mærkes blandt de danske it-virksomheder.
Teknologigiganternes tætte parløb med Donald Trump, som her har inviteret alle topcheferne til middag i begyndelsen af september, har åbnet øjnene i Europa for at finde alternativer til amerikansk teknologi. Det kan mærkes blandt de danske it-virksomheder. Foto: Andrea Hanks/WH/Ritzau Scanpix

Den danske it-branche står til at slå alle omsætningsrekorder i 2025 efter et forrygende 1. halvår.

Danske it-virksomheder omsatte i årets første seks måneder for 171 milliarder kroner. Det er 8,1 procent mere end for et år siden og dermed den hidtil største omsætning nogensinde, hvilket giver branchen yderligere blod på tanden for resten af året.