Flykoncernen er ekstremt hårdt ramt af den aktuelle pandemi. Koncernen er verdens største inden for leasing af turbopropfly, og pandemien betød en markant nedskrivning i det regnskab, der blev afsluttet her i sommer.

Det er selvsagt helt umuligt at beregne det præcise værdifald for koncernen, men da der både er tale om lavere driftstal i regnskabet og samtidig markant lavere multipler, fordi internationale investorer er meget nervøse i prissætningen, rammer det koncernens værdi ekstremt hårdt. Alene på baggrund af driftstal og lavere multipler tilsiger det et værdifald i forhold til for et år siden på 85 procent.

Også det er naturligvis meget usikkert, men det indgår dog i beregningerne af Martin Møller Nielsens formue. Når hans formue i denne opgørelse ikke falder nær så voldsomt, hænger det sammen med, at han for nogle år siden solgte en betydelig andel af koncernen og dermed på det tidspunkt fik en del af formuen ud.

Det nyder han godt af i den aktuelle situation. Hans tilbageværende ejerandel på 27 procent af koncernen er dog ramt fuldt ud, og det indgår også i værdiopgørelsen, som altså ender med et samlet formuefald på omkring 12 mia. kr.