Danish Crown køber sig til en milliard mere i omsætning

Slagterigiganten foretager nu endnu et svensk opkøb. Overtagelsen af majoriteten af Dalsjøfors Slakteri øger Danish Crowns omsætning med 1 mia. kr.

Slagterigiganten foretager nu endnu et svensk opkøb. Overtagelsen af majoriteten af Dalsjøfors Slakteri øger Danish Crowns omsætning med 1 mia. kr. ARKIVFOTO 2012 fra Danish Crown Slagteri i Ringsted Fold sammen
Læs mere
Foto: LISELOTTE SABROE
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Råvarepriserne rasler ned, samtidig med at salgspriserne er pressede. Det kan mærkes i fyrtårnene i den danske fødevareindustri. Lige fra kødkoncernen Danish Crown til mejerikoncernen Arla og grovvareselskabet DLG.

Med færre, men langsigtede investeringer ruster de danske fødevarevirksomheder sig i øjeblikket til fremtiden. Danish Crown foretager nu endnu et svensk opkøb og køber sig til kontrollen over et slagteri.

De svenske konkurrencemyndigheder har netop godkendt, at Danish Crown datterselskab KLS Ugglarps overtager majoriteten i Dalsjøfors Slakteri ved Borås.

Det vil i regnskabsåret 2015-16 øge Danish Crowns omsætning med cirka en mia. kr. I seneste regnskabsår lå omsætningen på omkring 58 milliarder kr.

Siden Danish Crown i 2007 købte sig ind i KLS Ugglarps, der i dag er et 100 procent Danish Crown-ejet selskab, har virksomheden udviklet sig til en stærk samarbejdspartner for både de svenske landmænd, den svenske detailhandel og den svenske kødindustri.

»Først og fremmest øger overtagelsen af majoriteten i Dalsjøfors Slakteri tilførslen af både svin og kreaturer markant. Netop adgangen til råvarer er essentiel for at kunne udvikle samarbejdet med den svenske detailhandel yderligere. Derfor er overtagelsen også et vigtigt skridt i bestræbelserne på at gøre KLS Ugglarps til et endnu stærkere aktiv for Danish Crown og Danish Crowns ejere,« siger topchef i Danish Crown Kjeld Johannesen.

KLS Ugglarps har udgangspunkt i Skåne og Kalmar, mens Dalsjøfors Slakteri er ligger i Borås i Västra Götaland øst for Gøteborg.

Begge virksomheder slagter både svin og kreaturer og har svensk detailhandel som den største aftager. Danish Crown-opkøbet betyder, KLS Ugglarps fremover bedre kan dække både det sydlige og den mellemste del af Sverige.