Danica går egne investerings-veje

Danske pensionsselskaber holder igen med at investere i unoterede, danske virksomheder. På nær Danica, der går direkte imod tendensen.

De 12 største pensionsselskaber i Danmark planlægger frem mod 2019 at investere 9 mia. kr. i unoterede danske selskaber. Danica står for hele 7 mia. kr. af de investeringer. Arkivfoto: 2008 Fold sammen
Læs mere
Foto: Torben Christensen
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Efter dårlige sager om pensionsselskabers investeringer i dækvirksomheden Genan og lampefirmaet Hesalight, er danske pensionsselskaber blevet tilbageholdende, når det gælder direkte investeringer i danske firmaer, der ikke er på børsen.

Det skriver Jyllands-Posten Erhverv.

De 12 største pensionsselskaber i Danmark planlægger frem mod 2019 at investere 9 mia. kr. i unoterede danske selskaber. Danica står for hele 7 mia. kr. af de investeringer.

- Vi spiller stort set på vores egen plade, siger investeringsdirektør i Danica Jesper Langmark.

Jesper Langmark blev en del af Danica for otte måneder siden og har allerede foretaget syv direkte investeringer i danske virksomheder. Det gælder blandt andet i it-selskabet Netcompany, biotekselskabet Glycom og medicovirksomheden Ferrosan Medical Services.

Takket være et nyt team og ny struktur tør Jesper Langmark godt at gå mod strømmen og satse på de de danske, unoterede selskaber.

- Vi har en struktur, hvor vi laver en grundig due diligence. Det er der mange, der ikke gør. Vi bruger advokater og corporate finance-rådgivere for at sikre os bedst muligt, fortæller Jesper Langmark til Jyllands-Posten.