Caterpillar skuffer og nedjusterer

Caterpillar, der ligesom FLSmidth blandt andet leverer udstyr til mineindustrien, har offentliggjort et skuffende regnskab for tredje kvartal, der også indeholder en nedjustering af forventningerne.

Foto: REBECCA COOK
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Regnskabet byder på et omsætningsfald på 18 pct., og direktøren vil ikke love, at den svage udvikling i mineindustrien vender foreløbigt.

Omsætningen landede på 13,4 mia. dollar, hvor analytikerne ifølge Bloomberg News havde ventet 14,5 mia. dollar.

Resultatet per aktie landede på 1,45 dollar, langt mindre end analytikernes prognose på 1,67 dollar ifølge Bloobmerg News.

I samme kvartal i 2012 landede omsætningen på 16,4 mia. dollar i tredje kvartal, mens overskuddet landede på 2,54 dollar per aktie.

Selskabet nedjusterer desuden forventningerne til helåret. Omsætningen ventes nu omkring 55 mia. dollar, mens resultatet pr. aktie ventes at lande på omkring 5,5 dollar.

Tidligere ventede selskabet en omsætning på 56-58 mia. dollar smat et resultat per aktie på 6,5 dollar.

- Omsætningen er faldet 17 pct. fra 2012, og 75 pct. af faldet stammer fra Resource Industries, som basalt set er mineindustrien. Vi forventer, at Resource Industries vil falde med godt 40 pct. for helåret, skriver Caterpillars administrerende direktør, Doug Oberhelman, i regnskabet.

Selskabet venter i 2014 en flad omsætningsvækst, der dog kan svinge 5 pct. i begge retninger.

- Der er opmuntrende tegn, men der er også en del usikkerhed verden over, hvis vi kigger frem mod 2014, siger direktøren endvidere.

Caterpillar vil ikke hæve forventningerne til mineindustrien, før ordrerne forbedres, siger direktøren og fortæller desuden, at selskabet endnu ikke har set tegn på lysere tider i industrien.

Caterpillar leverer ligesom FLSmidth udstyr til mineindustrien, men i et tidligere led, end tilfældet er for det danske ingeniørselskab.

/ritzau/FINANS