Godeftermiddag og velkommen til mandagens Business-update i en uge, der for mange byder på et par velfortjente fridage i påsken. Men først altså lige et par »normale« arbejdsdage, hvorfor vi som altid har været nyhedsbilledet rundt for at kunne give et hurtigt overblik over de vigtigste historier i erhvervslivet.
I dag skal vi omkring et meget omtalt kopislagsmål med Christian Bitz i centrum, et udskudt regnskab fra en dansk skokoncern, der nægter at trække sig fra Rusland, og et forretningseventyr for golfbiler, der aldrig helt blev så stort et eventyr som håbet.
Lad os springe ud i det.
Trods stort kopislagsmål: Bitz hiver millioner hjem
Ernæringseksperten Christian Bitz røg sidste år ind i lidt af en shitstorm, efter at selskabet Bitz A/S og grossistvirksomheden F&H over to omgange er blevet dømt for at have kopieret fire produkter fra keramikeren Kasper Würtz. En sag, de i september 2021 fik afslag på at få i Højesteret.
Det lader dog ikke til at Bitz A/S, som Christian Bitz ejer 40 procent af, mens F&H ejer resten, er hårdt mærket økonomisk af kopisagen. Det nye regnskab for 2021, som Ekstra Bladet har taget et kig på, viser i hvert fald fremgang.
På bundlinjen kom Bitz A/S ud af året med et overskud på 3.940.776 kroner, hvilket er knap en halv million kroner mere end i 2020.
Det fremgår også, at det meste af overskuddet ikke får lov at blive i selskabet. Ejerkredsen lægger således op til at udbetale et ekstraordinært udbytte til sig selv på 3.000.000 kroner.
Ekstra Bladet har forsøgt at få en kommentar fra administrerende direktør Christian Bitz samt F&H. Det er ikke lykkes.
Hov, hvor bliver Eccos regnskab af?
Ruslands invasion af Ukraine og de efterfølgende bestialske beretninger fra krigen har fået danske virksomheder på stribe til at trække sig ud af Rusland.
Dog ikke Ecco, der fortsætter med at sælge sko i sine 250 russiske forretninger og markedsføre sig over for sine russiske forbrugere, som om intet er hændt.
Og nu får vi heller ikke koncernens regnskab af se til planlagt tid. Få dage inden, at 2021-regnskabet efter planen skulle være offentliggjort onsdag morgen, er det i stedet blevet skubbet til efter selskabets generalforsamling i slutningen af maj. Det skriver Børsen.
Avisen har spurgt, hvorfor regnskabet pludselig er udskudt. Det har Ecco ikke svaret på.
Til gengæld havde Ecco allerede gjort det klart overfor samme medie, at selskabet ingen intentioner har om at stille op til interview i forbindelse med regnskabets offentliggørelse. Noget Ecco-ledelsen normalt gør.
Slut med golfbiler i Lars Larsen Group
Efter mange år med røde tal på bundlinjen har Lars Larsen Group solgt sin forretning for golfbiler ved navn Garia til amerikanske Club Car. Det skriver Finans.
Det var store forventninger til golfbilfabrikken Garia, der fremstiller eldrevne golf- og transportbiler, da nu afdøde Lars Larsen og sønnen Jacob Brunsborg overtog den for knap 15 år siden. På alene de seneste syv år har Garia ifølge Finans tabt mere end 175 millioner kroner. I det skæve regnskabsår 2020/2021 lød underskuddet således på 30,8 millioner kroner.
»Club Car er den perfekte partner og vil med det samme åbne op for nye vækstmuligheder på tværs af vores produktportfolio,« siger Jakob Holstein, der er administrerende direktør i Garia, til Finans.
Amerikanske Club Car fremstiller ligeledes golfbiler.
Her er fem skarpe bud på historier og kommentarer fra journalister på Berlingske Business:
Blev solgt som usleben diamant i dansk gasproduktion – nu fortæller aktindsigt en helt anden historie
Et i offentligheden ukendt gasfelt blev kort efter Ruslands invasion af Ukraine præsenteret af Danoil som en uudnyttet skattekiste i Nordsøen med potentiale til at flerdoble Danmarks gasproduktion. Men de imponerende tal er ingen steder at finde i en rapport, Danoil har indleveret til staten.
En snigerfjende truer Putins stormagtsdrømme
Ruslands præsident Vladimir Putin kæmper med en krig, der ikke går som forventet, og vestlige sanktioner, der er ved at kvæle russisk økonomi. Selvom retorikken fortsat er hård, må der et være et sted i Kreml, hvor man begynder at bekymre sig om Ruslands langsigtede muligheder. For oven i alt det, som vi taler, er der en snigerfjende, der godt nok arbejder langsom, men også meget farlig.
Som Statoil-chef trak han dybt ind i Rusland. Nu roses han for at trække britisk oliegigant ud
Få forstår Vestens komplicerede forhold til Ruslands energi så godt som norske Helge Lund. Som formand for oliegiganten BP har han opnået stor opmærksomhed ved at trække den britiske koncern ud af Rusland på grund af krigen i Ukraine. Det er en markant vending fra, da han som chef for Statoil, nu Equinor, flirtede kraftigt med russisk energi. Også Equinor er nu på vej ud af Rusland.
Højeste inflation i 35 år – priserne i Danmark fortsætter mod himlen
Priserne på varer og tjenester fortsætter opad i et hæsblæsende tempo. Inflationen nåede herhjemme op på 5,4 procent i marts. Det betyder en yderligere udhuling af danskernes købekraft – de har altså færre forbrugsmuligheder for den samme løn. Vi kommer også til at importere højere renter, og der er dermed dømt massiv modvind for husholdningerne. De er dog godt polstrede.
Danske virksomheder flygter fra det russiske marked: Malinggigant er den næste i rækken
Den danske malingkoncern Flügger sælger tre selskaber, der har base i Rusland og Belarus. Det er de seneste i en række af danske virksomheder, der, efter Rusland invaderede Ukraine 24. februar, har forladt det russiske marked.

