Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Den fynske robotvirksomhed Odico udskyder for anden gang sin børsnotering på Aktietorget i Stockholm.
Odicos administrerende direktør, Anders Bundsgaard, fortalte tilbage i November om selskabets planer om en børsnotering i Sverige. Børsnoteringen skulle ifølge Anders Bundsgaard have fundet sted i løbet af februar. Odico blev angiveligt overrumplet af nye investorer efter offentliggørelsen af firmaets børsplaner.
»Vi har efterfølgende haft rasende travlt, for der er dukket mange investorer op, som gerne vil være med. Både små og store investorer har henvendt sig og spurgt, hvorfor vi dog ikke bliver i Danmark,« sagde Anders Bundsgaard til Børsen i januar.
Anders Bundsgaard medgav også i januar, at kontakten fra de mange investorer havde fået ham til at genoverveje, hvorvidt en svensk børsnotering var den rigtige løsning.
Ifølge den seneste plan skulle Odico være blevet børsnoteret i Stockholm i sidste del af første kvartal.