Bilproducent kan sælge data om ejerens sexliv

Moderne biler er »et mareridt«, når det gælder beskyttelsen af privatlivets fred, fastslår ny stor undersøgelse, hvor ikke ét eneste af 25 store bilmærker består.

Nye biler er et sandt mareridt, når det kommer til beskyttelsen af privatlivets fred, for de samler massevis af oplysninger sammen til producenterne, og der er oftest ikke mange muligheder for at sætte en stopper for det. Arkivfoto. Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Bilejere risikerer i stor stil, at deres nye transportmiddel sender afslørende data afsted til bilproducenten, som siden deler dem med andre.

Det viser en stor undersøgelse, som fonden Mozilla Foundation, der står bag blandt andet internetbrowseren Firefox og arbejder for beskyttelsen af privatlivets fred, har udarbejdet.