Slut med plasma-TV fra Samsung

Til november dropper også Samsung produktionen af plasmafjernsyn.

Så er det slut med plasmafjernsyn fra Samsung. I forvejen har mange andre plasmaproducenter indstillet produktionen. Arkivfoto: Justin Sullivan, AFP/Scanpix Fold sammen
Læs mere
Foto: JUSTIN SULLIVAN
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Verdens største TV-producent, sydkoreanske Samsung, standser nu produktionen af plasmafjernsyn.

Fra 30. november er det slut med plasma-TV, og Samsung fokuserer i stedet på at lave kurvede fjernsyn og fjernsyn i den nye ultra-HD-opløsning (UHD), hvor billedkvaliteten er fire gange højere end på dagens fuld-HD-apparater.

Det oplyser Samsung til den amerikanske netnyhedstjeneste CNet.

De andre er også stået af

Andre af de store TV-producenter som Panasonic, Sony, Hitachi og Pioneer har tidligere trukket sig fra plasmaproduktionen, og det ventes ifølge netstedet Techradar, at også sydkoreanske LG Electronics følger trop.

Plasmafjernsyn er aldrig blevet det store hit i Danmark. Højst ti procent af TV-salget har været med plasmaskærme, der har været betragtet som de bedste til de store skærmstørrelser, ligesom den sorte farve har været rigtigt sort (et bestående problem på mange fjernsyn), og billedopdateringen har været høj, så hurtige bevægelser i sportsudsendelser og film ikke har skabt slør på skærmen.

Plasmaskærme bruger dog også mere elektricitet og er sværere at gøre lige så tynde som LCD- og LED-skærme, som der sælges langt flest af i dag.

Fald på 48 procent i vente

Allerede i 2011 faldt plasmasalget med hele 23 procent i 2011, og sammenlagt blev der solgt 30 millioner plasmaskærme på verdensplan i 2012. Det amerikanske analysefirma NPD DisplayWatch anslår, at plasma-TV-salget i 2014 vil falde med 48 procent.

I første kvartal i år blev der på verdensplan kun solgt to millioner plasma-TV eller 16 procent færre end sidste år, viser tal fra analysefirmaet IHS. Til sammenligning blev der solgt 47 millioner LCD-apparater.