USA er fra i dag kun en skygge af sig selv.
Disney lukker forlystelsesparker i Californien og Florida, Broadway går i sort, skoler lukker i en stribe delstater, koncerter aflyses, Verdensbankens 10.000 ansatte beordres til hjemmearbejde, og såvel basketballligaen NBA som ishockeyligaen NHL og fodboldligaen MLS aflyser deres kampe i mindst 30 dage. Og præsident Donald Trump? Han er mest af alt tilskuer til det hele.
For i modsætning til eksempelvis Danmarks statsminister, Mette Frederiksen (S), der onsdag tog en vovet beslutning om en historisk nedlukning af Danmark for at stoppe udbredelsen af den frygtede coronavirus, så har Donald Trump ikke givet ordrer om nedlukninger.

Forretningsfolk, sportsarrangører, skoleledere og beslutningstagere i de enkelte delstater har i grove træk været overladt til sig selv, men har lyttet til eksperters råd og tager nu selv affære.
Nedlukningen af det amerikanske samfund sker altså ikke, fordi Trump er gået i spidsen, selv om præsidenten præsenterer sig selv som USAs kriseleder og for alvor testes som netop dette som aldrig tidligere set.
Han har i stedet stort set kun fokuseret på at forhindre virussen i at komme ind fra andre lande. Først ved tidligt i forløbet at stoppe indrejser fra Kina – hvilket ifølge Trump har reddet tusindvis af amerikaneres liv – og senest ved at indføre et 30-dages indrejseforbud fra Europa fra i dag.

Men altså med meget mindre fokus på at stoppe virussens udbredelse internt i USA, på trods af at den allerede har slået rod og i skrivende stund er konstateret i 44 af USAs 50 delstater.
For eksempel ved fra føderalt hold at indføre interne rejseinstruktioner til og fra Washington State, som er et epicenter for smitten i USA, og hvor ti institutioner med ældre er ramt. Herunder et plejehjem, hvor 19 er døde som følge af coronavirus.
Men det allerstørste problem i USA er, at folk stort set ikke er blevet testet, fordi der er en katastrofal mangel på testudstyr. Og dette er givetvis grunden til, at der ikke er konstateret flere end godt 1.400 tilfælde af coronavirus i USA.
Mener jeg, at vi burde være klar til det? Ja. Men det er vi ikke. Det er en fiasko.Anthony Fauci, præsidentens rådgiver og ekspert i smitsomme sygdomme
Trump har flere gange negligeret faren ved coronavirus, sammenlignet den med en simpel influenza og afvist, at der er noget at frygte i USA.
Onsdag sagde han, at »virussen har ikke en chance imod os«, og at »ingen nation er mere forberedt og mere modstandsdygtig end USA«.

Og på et nyt pressemøde torsdag hævdede han, at USA har »stoppet« coronavirussen, og at »vi er rigtig meget foran på alting«. Han hævdede også, at der ville gå udstyr ud i løbet af de næste få dage til at foretage fire millioner test.
»Og helt ærligt, testene er gået glat,« sagde præsidenten.
Men det stod i skarp kontrast til, hvad hans egen rådgiver, Anthony Fauci, USAs førende ekspert i smitsomme virusser, sagde tidligere torsdag.
»Ideen om, at nogen får testen let, som folk i andre lande gør – det er vi ikke klar til. Mener jeg, at vi burde være klar til det? Ja. Men det er vi ikke. Det er en fiasko. Det er en fiasko. Lad os indrømme det,« sagde Anthony Fauci under en høring i Kongressen.

Værste aktiedag siden 1987
Dertil kommer torsdagens nye kollaps på det amerikanske aktiemarked, der fortsatte sin vej ned, blandt andet som reaktion på Trumps annoncering forleden af et 30-dages indrejseforbud fra Europa.
Investorer havde ventet, at Trump ville annoncere tiltag, der ville styrke økonomien, men de blev slemt skuffet.
Aktiemarkedet kollapsede og oplevede den værste dag siden 1987.
Trump forsøgte på torsdagens pressemøde at nedtone alvoren.
»Man må huske på, at eksempelvis aktiemarkedet stadig ligger på et meget højere niveau, end da jeg kom til,« sagde præsidenten.
Men torsdag eftermiddag var over 80 procent af den gevinst, som aktiemarkedet havde vundet, siden Trump tiltrådte som præsident i januar 2017, udslettet af frygt for pandemiens indflydelse på verdensøkonomien.

Tiden vil vise, hvor meget markedet kan rette sig op igen.
Bundlinjen er, at USA fra i dag kun er en skygge af sig selv, og at det ikke er Trump, der dirigerer den store nedlukning af det amerikanske samfund i et forsøg på at lægge låg på udbredelsen af coronavirussen, der truer med at blive den største sundhedskrise i nyere tid i USA og verden.
Det er forretningsfolk, sportsarrangører, skoleledere og beslutningstagere i de enkelte delstater, der har taget sagen i egen hånd. Og hvis deres aktion lykkes, og de bremser nogle af skaderne, så er det dem, der i fællesskab har æren. Og ikke præsidenten.
Michael Bjerre er Berlingskes korrespondent i USA