Maleri mangler fire markante borgerlige kvinder. Det er flovt, Bo Lidegaard

Udeladelserne er så åbenlyse, at man ikke helt kan frigøre sig fra mistanken om, at Lidegaard og hans udvalg har politiseret. Det er ærgerligt. Man kunne passende stille Lidegaard og udvalget en række spørgsmål.

På billedet ses blandt andet Helle Thorning-Schmidt, Lene Espersen, Mimi Jakobsen, Pia Olsen Dyhr, Connie Hedegaard, Margrethe Vestager, Marianne Jelved, Mariann Fischer Boel, Johanne Schmidt-Nielsen og Özlem Cekic efter at portræt af 30 kvinder med betydning for dansk politik er blevet afsløret i Samtaleværelset på Christiansborg. Portrættet er lavet af Mie Mørkeberg og skal fremover hænge i Samtaleværelset og indgå i et samspil med Herman Vedels portræt af de mænd, som forberedte grundlovsændringen i 1915 med kvinders valgret. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

I den forgangne uge blev et maleri med 30 indflydelsesrige kvinder i dansk politik afsløret i Samtaleværelset på Christiansborg. Det er et initiativ, som daværende formand for Folketinget, Henrik Dam Kristensen, i sin tid lancerede. 

Til at vælge de 30 politikere, der skulle portrætteres, nedsatte man et udvalg under ledelse af historikeren Bo Lidegaard. Stor ros til selve initiativet. Men ærgerligt at Lidegaard og hans udvalg helt har undladt at medtage nogle meget markante danske kvindelige politikere.