Dette er et debatindlæg. Det er skribentens holdning, der kommer til udtryk. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.
Julie Groves debatindlæg viser, hvorfor det er vigtigt at bruge penge på oplysning om udviklingsbistand
Jeg er overbevist om, at Danmark i en international sammenligning er super dygtig til effektivt at omsætte statslige bistandsmidler til meningsfuld udvikling og herunder til afhjælpning af fattigdom på både kort og længere sigt.

»Det virker for mig helt sort,« skriver Julie Grove i et debatindlæg 30. juli under overskriften »Udviklingsbistand er blevet et system, der hjælper sig selv«.
Med henvisning til eksempler fra en anonym X-profil med navnet »Baronen fra Øresund« folder Julie Grove sig ud som cand.mag. i dansk og kreativ kommunikatør og formår at fremstille dansk udviklingsbistand som en fejlslagen og korrumperet politik.
Del:


