Tadej Pogacar stiller sjældent op i et cykelløb - og da slet ikke et etapeløb - uden at slå sine modstandere med stor margin.

Alligevel betragter løbsdirektøren for Vuelta a España, Javier Guillen, slovenerens deltagelse som en stor gevinst for løbet.

Det siger han i et interview med Ritzau, på dagen hvor årets sidste grand tour begynder i Monaco.

- Det er en form for drøm at have Pogacar med, for han har ikke kørt her siden 2019. Faktisk var Vueltaen det første store løb, der opdagede og viste Pogacar frem for alle, forklarer Guillen.

- At han er med nu, er en fantastisk nyhed og en gave. Det betyder, at vi får den bedste og mest spektakulære rytter med, og vi forventer et fantastisk show.

- Hans deltagelse vil helt sikkert få flere tilskuere på vejene, give mere medieomtale og flere tv-seere. Alt er positivt, og opmærksomheden omkring løbet vil vokse enormt, siger spanieren.

Sommerens Tour de France var nærmest en legestue for Pogacar.

Den 27-årige cykelstjerne fra UAE Emirates-holdet vandt fem etaper og fuldendte opvisningen med mere end seks minutter til Remco Evenepoel i klassementet.

Mest spektakulær var hans præstation på Alpe d'Huez, hvor han med den hurtigste opstigning nogensinde ad det ikoniske bjerg hentede udbruddet og vandt.

Også i 2025 og 2024 kvalte Pogacar tidligt spændingen i Touren, og det samme gjorde sig gældende i Giro d'Italia for to år siden.

Men det kan man ikke klandre verdensmesteren for, påpeger Javier Guillen.

- Det er ikke Pogacars skyld. Det er de andre rytteres udfordring. I Spanien taler folk også om, at jeg skal passe på de andre ryttere. Men Pogacar gør bare, hvad han skal gøre, og de andre rytteres opgave er at gøre deres bedste, siger han.

Løbsdirektøren forventer desuden at se en Pogacar, der kan være mærket af strabadserne i juli.

- Det er klart, at han vandt Tour de France med stor afstand til nummer to og tre, men vi må se, hvordan Touren har påvirket ham fysisk og mentalt, når han kører Vueltaen lige efter. Det kan måske gøre løbet mere åbent, men i sidste ende er det landevejen, der bestemmer.

- Hvis jeg skal gætte, bliver han meget dominerende. Men han er netop så stor en rytter, fordi han gør, som han gør. Vi er utroligt heldige at se en levende legende. Jeg havde ikke mulighed for at se Eddy Merckx, men jeg kan se Tadej.

På forhånd er Felix Gall, Oscar Onley, Mattias Skjelmose og holdkammeraten Joao Almeida udset som nogle af Pogacars største konkurrenter. Men de skal formentlig diske op med et hidtil uset niveau for at true sloveneren over tre uger.

- Jeg foretrækker stor konkurrence om det blandt de bedste ryttere, men det er ikke op til mig. Hvis du spørger mig, om jeg foretrækker at have Pogacar med i løbet eller ej, er mit svar absolut ja, lyder det fra Javier Guillen.

Første rytter triller ned ad startrampen på 1. etapes enkeltstart lørdag klokken 16.17.

RITZAU