Vismas Wout van Aert havde inden 13. etape af årets Vuelta a España haft en af hovedrollerne i det spanske etapeløb med flere topplaceringer, men uden en sejr.

Det blev der så ændret på fredag. Den belgiske stjerne tog en forløsende sejr, da han var stærkeste mand på en stor udbrudsdag.

Van Aert var i offensiven hele dagen og forsøgte flere gange at vriste sig løs fra det store udbrud.

I den afgørende spurt satte belgieren den noget mere klejne og mindre eksplosive Valentin Paret-Peintre (Quick-Step) til vægs uden problemer.

Forinden havde mere end 40 ryttere været i udbrud. Heriblandt flere danskere.

Simon Dalby (Uno-X), der er i gang med sin grand tour-debut, blev bedste dansker på en ottendeplads. Han viste sig flot frem i finalen med flere angreb.

Mattias Skjelmose (Lidl-Trek) var også med i det store udbrud og endte med at tage 2 minutter og 10 sekunder på de øvrige konkurrenter i klassementet.

Skjelmose indtager fortsat en samlet syvendeplads og har 5 minutter og 32 sekunder op til Enric Mas (Movistar) i den røde førertrøje.

Med fredagens etapeprofil, der bød på en hård start og lidt nemmere finale, var der lagt op til en dag for udbryderne.

Der var massiv iver for at komme afsted fra starten, og det endte med at blive et kæmpe udbrud.

Blandt de største navne var Visma-duoen med Matthew Brennan og van Aert. Derudover havde Skjelmose sneget sig med i et forsøg på at tage et hop op i klassementet.

Udbyttet blev dog ikke helt så stort som håbet for Lidl-Trek-danskeren. Han formåede ikke at komme med i den sekvens, hvor en mindre gruppe rev sig løs i jagten på etapen.

Det skete med lidt under 30 kilometer til mål, hvor både Brennan og van Aert var med. Simon Dalby var det eneste danske islæt i den ni mand store gruppe.

Dalby forsøgte sig med flere angreb på de sidste kilometer, men hver gang blev han halet i land.

Med lidt over tre kilometer til målstregen satte van Aert et afgørende angreb ind, hvor kun Paret-Peintre kunne følge.

RITZAU