Carl-Frederik Bévort vandt for nylig to VM-guldmedaljer på banen. Alligevel vil det danske cykelhåb fremover rette sin opmærksomhed mod landevejen.

I september vandt han anden etape af CRO Race i Kroatien og fik dermed sin første professionelle sejr på landevejen.

- Det føles virkelig stort og som noget, der var meget tiltrængt. Det er privilegeret at sige, men det var noget, jeg manglede, og jeg er glad for nu at have opnået det, siger Carl-Frederik Bévort.

Til daglig kører 22-årige Bévort for det norske World Tour-hold Uno-X, og som mange cykeltalenter før ham skal der træffes en voksenbeslutning om karrieren.

Beslutningen er ikke svær for den unge københavner. Selv om udsigterne til præmier og prestige synes tættere på ved banecykling, så er pengene og potentialet større på landevejen.

- Førsteprioriteten er landevejen. Det er her, jeg er ansat, og så er det her, at jeg bruger mest tid både med cykelløb og træning, men også her, jeg har størst udviklingspotentiale, siger Bévort.

Sejren i Kroatien, som blev tilkæmpet i en spurt, har forstærket troen på egne evner.

- Jeg kunne virkelig mærke landevejen i den forgangne sæson. Det tændte en ild i mig at vinde, og jeg har lyst til at udforske mine egne muligheder for at køre med om sejrene.

- Jeg skal ikke være kaptajn i alle løb, men jeg ser frem til at få mine chancer hist og her, tilføjer Carl-Frederik Bévort.

Banecyklingen er dog ikke et lukket kapitel for Carl-Frederik Bévort, der ønsker at fortsætte på landsholdet og drømmer om at deltage ved de kommende olympiske lege i Los Angeles, USA.

- Jeg er først villig til at gå på kompromis med landevejscykling, når OL kommer. Jeg ser ingen grund til at gøre det lige nu, hvilket både banelandstræneren og mit hold Uno-X bakker mig op i, siger Carl-Frederik Bévort.

Meget tyder på, at Carl-Frederik Bévort også har store kvaliteter på banen, hvor han sent blev udpeget til at danne par med den rutinerede Lasse Norman Leth i parløb ved VM i Kina.

Med Norman som hjernen og Bévort som musklerne kørte parret fra alt og alle med Portugal og Tyskland som nærmeste forfølgere.

- Jeg vidste ikke, hvad jeg skulle forvente, da jeg gik ind til løbet med begrænset erfaring. På den måde var han en god støtte, siger Carl-Frederik Bévort.

Desuden var Bévort også en del af holdet, der få dage forinden havde vundet guld i 4000 meter holdforfølgelsesløb.

Tidligere har Carl-Frederik Bévort kørt for både Uno-X Dare Development Team på landevejen og før det ABC Junior, hvor han startede karrieren.

RITZAU