Sverige skal forsøge at kvalificere sig til sommerens VM i fodbold uden en af holdets helt store stjerner.

En skadet Alexander Isak er ikke med i landstræner Graham Potters trup. Liverpool-angriberen brækkede benet kort før jul. Tidshorisonten for et comeback lød på "et par måneder".

- Alexander Isak har gjort rigtig gode fremskridt og er i begyndelsen af at træne med holdet, men det er for tidligt for ham at blive udtaget, siger landstræner Potter ifølge TT.

Sverige spiller 26. marts mod Ukraine i Valencia. Skulle det blive til sejr, venter en direkte duel om en VM-billet mod enten Polen eller Albanien hjemme i Stockholm.

Ud over Isak må Graham Potter også undvære Tottenham-spilleren Dejan Kulusevski, der ligeledes er skadet.

I stedet skal svenskerne sætte deres lid til Premier League-spillere som Viktor Gyökeres, Anthony Elanga og Lucas Bergvall. Derudover er tidligere Superliga-kendinge som Roony Bardghji og Daniel Svensson ligeledes med i truppen.

/ritzau/