Speedwaylandstræner gør Danmark til favorit i VM-semifinale
Nicki Pedersen ser Danmark som favorit til at vinde hold-VM's semifinale over Letland, Sverige og Norge.

Nicki Pedersen ser Danmark som favorit til at vinde hold-VM's semifinale over Letland, Sverige og Norge.

Der hersker ingen tvivl om, at Danmarks landshold i speedway er favorit, når holdet fredag gasser op i jagten på en plads i finalen ved hold-VM.
Det mener speedwaylandstræner Nicki Pedersen.
Hans stærke danske hold med VM-trioen Michael Jepsen Jensen, Leon Madsen og Anders Thomsen samt den tredobbelte europamester Mikkel Michelsen og reserven Frederik Jakobsen bør kunne slå Sverige, Norge og semifinaleværten Letland i jagten på den sidste billet til finalen, som Polen, Australien og Storbritannien har sikret sig plads i.
- Sverige ligner umiddelbart det stærkeste hold af de tre andre, og de har før drillet os danskere, men jeg vil da mene, at vi skal vise, vi har et noget bedre hold end dem lige nu.
- Jeg ser os som en helt klar favorit i semifinalen. Det bliver selvfølgelig ikke "a walk in the park", og vi må ikke tage for givet, at vi vinder, men når jeg ser på holdene, så er vi absolut favorit. Vi kommer til at stille med det stærkest mulige hold, for vi kommer heller ikke til at gamble med noget, siger Nicki Pedersen.
I år har både Leon Madsen og Anders Thomsen vundet et grandprix i VM-serien, og i den samlede stilling ligger Michael Jepsen Jensen placeret på fjerdepladsen som den bedste dansker.
- Det er nok den stærkeste trup, vi har haft til rådighed i en del år. De har alle sammen vist rigtig højt niveau. Det har jo givet sig selv, at jeg skulle have de tre kørere fra VM-serien med, men der har også været skarp konkurrence om de sidste pladser, siger landstræneren.
Der venter det danske hold en lidt ukendt faktor fredag aften. Selv om kørerne har været forbi Riga før, har slaggerbanen fået en makeover.
- Banen er blevet lavet fuldstændig om, siden der blev kørt et grandprix på den sidste år. Det gør det nyt for os, for den gamle bane var ret speciel med meget lange langsider og skarpe sving.
- Som jeg forstår det, er den blevet lidt mere normal, men vi kommer selvfølgelig til at bruge træningen på at lære den ordentligt at kende. Vi kan ikke komme udenom, at det er en lettisk fordel, at de allerede kender lidt mere til den nye bane, men det bør ikke gøre en stor forskel, vi skal stadig vinde, siger landstræneren.
VM-finalen afvikles 29. august på det polske nationalstadion i Warszawa.
Det er første gang i tre år, at der afvikles et hold-VM i speedway.
RITZAU