Dramatisk blev det, da Skanderborg AGF efter forlænget spilletid vandt den første DM-semifinale med 38-35.

GOG lavede generelt mange fejl og tog adskillige dårlige beslutninger i løbet af kampen, men alligevel formåede fynboerne at holde det helt tæt meget længe.

I den forlængede spilletid var Skanderborg AGF dog klart bedst, og GOG havde ikke kvalitet og kræfter til at tage sejren.

GOG havde ellers godt styr på begivenhederne i første halvleg, hvor Skanderborg AGF kun var foran en enkelt gang ved 4-3.

Siden opbyggede GOG en føring på 17-12 ved stregspilleren Anton Lindskog.

Hjemmeholdets Fredrik Olsson reducerede til 15-18 et halvt minut før pausefløjtet. Men GOG's højrefløj Oskar Vind nåede at øge til pauseføringen 19-15.

Føringen på fire mål blev hurtigt hentet af Skanderborg AGF, som udlignede til 23-23 ved stregspilleren Andreas Søgaard, der spillede en fremragende kamp og lavede otte mål.

Anført af en storspillende og en flittigt scorende Emil Lærke med i alt ti mål begyndte Skanderborg AGF for alvor at volde problemer for GOG.

Skanderborg AGF kom foran med to mål flere gange, og fynboerne kæmpede i denne fase for at følge med.

GOG-playmakeren Frederik Petersen udlignede til 31-31 med fire minutter tilbage, men igen svarede Skanderborg AGF igen med et mål.

Andreas Søgaard modtog et indspil til stregen, og han øgede til 32-31 med lidt over tre minutter tilbage.

Et minut før tid fik Morten Balling reddet sit forsøg af en sprællende GOG-keeper Peter Johannesson.

Det gav GOG muligheden for at udligne i den anden ende, og tre sekunder før tid leverede Hjalte Lykke en vidunderlig underhåndsafslutning, som gik fladt i nettet til 32-32.

Dermed skulle den første semifinale afgøres i forlænget spilletid, og det blev en gyserafslutning.

Første halvleg af den forlængede spilletid med en varighed på fem minutter endte 2-2, og det var stadig helt lige.

Tre ubesvarede mål af Skanderborg AGF og en føring på 37-34 knækkede GOG. Trods den tiende scoring af Hjalte Lykke endte det med et nederlag til det fynske storhold.

/ritzau/