Silkeborg besejrer Lyngby i chancefattig bundkamp
Jens Martin Gammelby sikrede smal sejr over Lyngby, og Silkeborg øgede afstanden til bunden af Superligaen.

Jens Martin Gammelby sikrede smal sejr over Lyngby, og Silkeborg øgede afstanden til bunden af Superligaen.

Silkeborg IF tog fredag aften en smal, tiltrængt 1-0-sejr i en chancefattig bundkamp mod gæsterne fra Lyngby Boldklub.
Offensivt havde begge mandskaber det svært, men Jens Martin Gammelbys scoring i anden halvleg faldt på et tørt sted og sikrede hjemmeholdet tre vigtige point på Jysk Park.
Med sejren øger midtjyderne afstanden til holdene i bunden af Superligaen. Silkeborg har nu 15 point efter 14 kampe og ligger på ottendepladsen.
Lyngby ligger på næstsidstepladsen med 11 point.
Nordsjællænderne fik ellers en opmuntrende sejr over Randers FC i sidste runde, men kunne ikke bygge videre på den i Silkeborg.
I tabellen er Lyngby kun bedre placeret end bundproppen Sønderjyske, der har otte point, men har spillet en kamp færre.
At både Silkeborg og Lyngby kæmper i den mindre sjove ende af ligaen, kan have bidraget til, at opgøret var fastlåst og nervøst i første halvleg. Ingen af holdene havde for alvor noget at byde på.
Silkeborgs Lucas Riisgaard havde enkelte gode momenter, hvor han på egen hånd var tæt på at skabe noget. Mere blev det dog ikke til i de første 45 minutter, hvor der ikke var et eneste skud på mål.
Der skulle gå hele 50 minutter, før Lyngby fik opgørets første hjørnespark. Det var et billede på, hvor langt der indtil da havde været mellem de offensive begivenheder.
Efter 57 minutter kom kampens første store mulighed til Silkeborg, og den blev udnyttet.
En flad bold passerede hele vejen gennem Lyngby-forsvaret. Silkeborgs Oliver Ross hoppede over den, og i venstre side af feltet stod Jens Martin Gammelby klar til at hamre føringsmålet i kassen. Han fejrede scoringen med akrobatiske jubelscener.
Bagud blev Lyngby nødt til at satse mere, og det åbnede kampen en smule op.
Det gav Silkeborg mere plads i et par omstillingsmuligheder, og værterne lagde yderligere pres på gæsterne, men fandt ikke frem til 2-0-målet.
I modsatte ende formåede gæsterne aldrig at teste Silkeborg-keeperen Aske Andrésen. Ikke et eneste forsøg fra gæsterne i opgøret var inden for rammen.
Det nærmeste, Lyngby kom en udligning i slutfasen, var et udmærket frisparksforsøg fra Gustav Fraulo ved kanten af feltet. Bolden gik dog lige over overliggeren.
Dermed måtte Lyngby tage den lange vej hjem fra Silkeborg uden point.
RITZAU