Når den danske nationalmelodi fredag aften runger i Ahoy Arena i Rotterdam, er der én spiller hos Danmarks modstander, der kan teksten ud og ind.

Schweizernes venstrefløj Melanie Felber er nemlig også dansker, og derfor er det en mildt sagt speciel oplevelse for hende at løbe ind i danskerne til verdensmesterskaberne.

- Det bliver virkelig mærkeligt, udbryder hun, da Ritzau har sat hende stævne på schweizernes enorme kasse af et spillerhotel i udkanten af Rotterdam.

- Jeg er vokset op med det danske landshold, og jeg føler mig også mere som skandinav end schweizer, så det bliver specielt, siger Melanie Felber.

Den 34-årige venstrefløj, der i de seneste otte år har boet i Sverige, vil da heller ikke kategorisk afvise, at hun ubevidst kan komme til at nynne med på "Der er et yndigt land".

- Vi ser rigtig meget sport derhjemme, og jeg har virkelig forsøgt at lære mine børn, at det er Danmark, man hepper på i håndbold - både på dame- og herresiden. Så vi synger med derhjemme, men jeg håber, jeg kan lade være med at synge med den her gang, siger hun med et grin.

Melanie Felber er født i Schweiz og har en schweizisk far, men flyttede tidligt i livet til Danmark, hvor hun blandt andet har boet og spillet håndbold i Fredericia og Silkeborg.

I Fredericia spillede hun for eksempel på det ungdomshold, som Louise Burgaard senere indtog og udviklede sig til en af landets bedste højrebacker.

I Silkeborg-Voel KFUM spillede hun sine første seniorår og var med til at rykke klubben op i ligaen i 2011 - og ned i 1. division igen året efter. I 2013 flyttede hun til Norge og senere Sverige og har derfor ikke noget personligt kendskab til nogen af de danske landsholdsspillere.

- I næsten alle mine ungdomsår spillede jeg mod og stod direkte overfor Trine Østergaard. Men jeg kender ingen af danskerne personligt. Jeg ved, hvem de er, fordi jeg er interesseret i håndbold og stadig følger med i den danske liga.

- Jeg har også stadig min familie i Danmark, så på den måde er jeg stadig knyttet tæt til Danmark, siger Melanie Felber.

På det schweiziske landshold er hun med sine 34 år alderspræsident, og der er da også gået halvandet årti, siden hun spillede sin første kamp for Schweiz.

- Jeg spillede allerede for Schweiz i 2010. Dengang kom der en schweizisk spiller til Silkeborg, og igennem hende kom jeg med på et ungdomslandshold, inden jeg ret hurtigt rykkede op på A-landsholdet.

- Der var jeg med i tre år, inden jeg valgte at takke nej til landsholdet og holde en pause på ti år. Så blev danske Martin Albertsen landstræner, og han spurgte, om jeg ville være med igen. Da havde jeg lige fået mit yngste barn, men jeg tænkte, at det var et forsøg værd. Og så har jeg været lidt til og fra.

Da en af schweizernes fløjspillere forud for VM blev skadet, ringede landstræneren og spurgte, om Felber kunne tænke sig at være med.

- Det var svært at sige nej til, siger Melanie Felber, der efter alt at dømme afslutter landsholdskarrieren ved Schweiz' allerførste VM.

Hun har gennem årene set schweizisk håndbold udvikle sig, og med unge, men store profiler som Tabea Schmid og Mia Emmenegger kan hun ikke se, hvorfor Schweiz ikke i fremtiden skal blande sig længere fremme i de store turneringer.

- Gennemsnitsalderen er 22 år. Og det er med min alder indregnet. Så det er et ungt landshold, som den her gang er med for at opleve og lære. Men om nogle år tror jeg godt, de kan komme langt ved for eksempel VM, siger Felber.

Lidt før 20.30 fredag aften skal Melanie Felber forsøge at holde mund, når den danske nationalmelodi bliver spillet, inden hun så vil forsøge at slå sit hjemland i sin måske næstsidste landskamp i karrieren.

/ritzau/