Med fire kampe på blot 11 dage i Nations League føler landstræner Brian Riemer, at Danmark er mere presset end torsdagens modstander, Portugal, der bedre kan tillade sig at spare og rotere spillere.

Det handler om en forskel i kvalitet og bredde i de to landes trupper.

- Der er bare en kæmpe forskel på, om man er træner for Portugal eller Danmark. Portugal har stort set to verdensstjerner på hver position.

- Vi har mange spillere, der stadig er i lære. Det gør, at belastningen bliver stor, siger Riemer på onsdagens pressemøde på Hotel Marienlyst i Helsingør.

Portugal benyttede ikke stjernerne Cristiano Ronaldo og Bruno Fernandes i søndagens 2-1-sejr over Norge, mens Vitinha først blev skiftet ind i anden halvleg.

Samme luksus har Danmark ikke. Riemer føler sig nødsaget til at trække store veksler på de samme spillere. Det har han også gjort i de to første kampe mod Norge og Wales.

- Mange af vores spillere er vant til at spille mange fodboldkampe, og derfor er jeg heller ikke bekymret for, at vi kommer igennem.

- Men der er ingen tvivl om, at der vil blive skiftet ud, og nogle vil starte ude. Det er et produkt af, at man har valgt denne form med fire kampe på kort tid.

- Det gør, at vi på trænerkontoret skal flytte brikkerne lidt mere rundt for at sikre os, at vi gør de rigtige ting, siger Riemer.

Han tog sig tirsdag en snak med sin norske trænerkollega Ståle Solbakken og drøftede problemstillingen med sin mentor fra FC København-tiden.

Konklusionen blev, at med så mange kampe på kort tid vil spillerne blive belastet meget.

- Det tror jeg ikke, man kan undgå. Jeg havde en god snak med Ståle, og de er samme sted som os. Det er en struktur, man har valgt, og som vi ikke bruger tid på at være irriteret over.

- Det kan ikke diskuteres to gange, at den belastning, der ligger foran os, er stor, siger Riemer.

Det kunne give anledning til at spekulere i rotation og en pause til Danmarks bærende kræfter. Men det lader til ikke at komme til at ske.

- Der skal ikke være nogen diskussion. Vi kommer i absolut stærkeste opstilling, og det gør vi, så lang tid vi kan.

- På en samling som denne med den tredje kamp ud af fire er der nogle omstændigheder, som gør sig gældende i forhold til, hvor mange minutter de forskellige spillere er i stand til at spille.

- Men vi præsenterer det stærkest mulige hold i flest mulige minutter mod Portugal, lover Riemer.

Efter flere udskiftninger i truppen på grund af skader melder Riemer lige nu alle mand fit for fight.

- Det er en trup med en masse selvtillid og en masse humør. Jeg har 23 mand, der har prikket mig på skulderen og sagt, at de er 100 procent klar, siger landstræneren.

- Det er en fantastisk kamp, vi har i vente. Det er ikke hver dag, at vi i Danmark kan præsentere en modstander med så mange verdensklassespillere.

- Det er en kamp, vi forventer os meget af. Vi ser ekstremt meget frem til den.

- Det er et hold, som indiskutabelt har verdensklasseniveau. Det er bedst illustreret af deres status som forsvarende mestre i Nations League, siger Riemer.

RITZAU