Portugal fastholder fokus på forberedelse uden Ronaldo
De resterende 24 portugisiske spillere fortsætter forberedelserne til de kommende kampe mod Danmark og Norge.

De resterende 24 portugisiske spillere fortsætter forberedelserne til de kommende kampe mod Danmark og Norge.

Portugals fodboldforbund bekræfter på sin hjemmeside, at Cristiano Ronaldo har forladt landsholdslejren.
I en kort meddelelse skriver forbundet, at de resterende 24 spillere fortsætter deres forberedelser til de kommende opgaver i Nations League.
Torsdag venter Danmark i Parken, mens Norge søndag kommer på besøg.
- Hele landsholdsdelegationen fastholder sit fulde fokus på de kommende opgaver for landsholdet og på at nå de fastsatte mål, lyder det i opslaget.
Dramatikken opstod onsdag, da Cristiano Ronaldo forlod den planlagte træning i den danske nationalarena.
Fodboldstjernen blev kørt væk i en bil, og en times tid senere var der forlydender om, at hans privatfly var på vej til Danmark.
Landstræner Jorge Jesus havde ellers netop sagt på et pressemøde, at Ronaldo ville deltage i træningen. Til gengæld slog han også fast, at den 41-årige angriber ikke kom til at starte inde.
Og Jesus gjorde det klart, at det i øvrigt var ham selv, der satte holdet.
- Ronaldo skal aldrig ændre på mine ideer. Hvis jeg siger, at han ikke skal ind, så kommer han ikke ind, sagde Jesus.
I samme ombæring afviste han, at Ronaldo havde nægtet at deltage i holdets træninger op til kampen, selv om Al-Nassr-spilleren havde været fraværende.
Tværtimod havde Ronaldo været forstående over enhver rolle, han ville blive tildelt, lod træneren forstå.
Onsdag aften smed Ronaldo så lidt af en bombe, da han i et opslag til mere end en halv milliard følgere på Instagram bekræftede, at han havde forladt lejren.
- Efter landstrænerens pressemøde og efter en samtale med præsidenten for det portugisiske fodboldforbund har jeg truffet beslutningen om at forlade landsholdslejren.
- Når tiden er inde, vil jeg fortælle alle portugisere sandheden om årsagerne til, at jeg har forladt landsholdet, som jeg altid har været fuldt engageret i.
- Nu er tiden inde til at ønske Portugal og alle mine holdkammerater uden undtagelse held og lykke, skrev Cristiano Ronaldo.
RITZAU