Parken og Brøndby Stadion er en del af det bud, som Danmark sammen med Sverige vil give på at afholde kvindernes EM i fodbold i 2029.

Det fremgår af en indstilling fra Økonomiforvaltningen i Københavns Kommune, skriver TV 2 Kosmopol.

Ud over København og Brøndby har Dansk Boldspil-Union (DBU) lavet en aftale med Aarhus, mens det endnu ikke er afgjort, om Odense eller Herning bliver den fjerde danske værtsby.

På den anden side af Øresund er Malmø og Göteborg udvalgt som værtsbyer, mens to stadioner i Stockholm også vil være en del af det endelige bud.

Planen er, at slutrundens åbningskamp skal spilles i Parken med Danmark som det ene hold.

Derudover skal yderligere to gruppekampe, en kvartfinale og en semifinale spilles i den danske hovedstad, mens finalen spilles i Stockholm.

I efteråret meddelte Danmark og Sverige Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), at man har i sinde at byde på kvindernes europamesterskab i 2029.

Det dansk-svenske bud indgives til Uefa 12. marts. Deadline for værtsansøgninger er 28. august, mens Uefa i december forventer at træffe afgørelse om værtskabet for slutrunden.

/ritzau/