Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Cheftræner Niels Agesen rejser ikke til Rusland med Team Tvis Holstebro, der lørdag skal forsvare en føring på 13 mål i den anden finale i EHF Cup'en mod Rostov-Don. Det skriver Dagbladet Holstebro-Struer.
Årsagen er, at han i flere år har kæmpet med panikangst for at rejse til Østeuropa, skriver avisen, og derfor måtte han i sidste øjeblik stige af flyveren. Træneren havde ellers søgt visum, var steget ombord på bussen til Hamburg og havde også sat sig op i flyet, der skulle fragte holdet det sidste stykke til Rusland. Men kort før take-off bad han om at blive sat af.
Hans panikangst stammer fra en ubehagelig hændelse i Kina for fem år siden.
Direktør i Team Tvis Holstebro, Emil Bjarnø, beklager, at holdet skal spille uden cheftræner Niels Agesen.
»Det er rigtig synd for Niels. Han ville rigtig gerne have været med. Det kan være hans sidste EHF Cup-finale. Jeg er sikker på, at holdet kan klare den situation,« siger direktøren til Dagbladet Holstebro-Struer.
I stedet skal assistenten Pether Krautmeyer styre Team Tvis Holstebro sikkert mod sejren.