Mercedes' Kimi Antonelli triumferede søndag i Miamis Formel 1-grandprix. Efter 57 omgange kørte den 19-årige italiener først over målstregen foran McLaren-holdkammeraterne Lando Norris og Oscar Piastri.

Det var tredje løbsweekend i træk, at Antonelli var hurtigere end konkurrenterne, og han øgede dermed sin føring i VM-tabellen.

Charles Leclerc fik en fremragende åbning på grandprixet, hentede to placeringer og overtog føringen i første sving.

Kimi Antonelli startede i pole position, men han kørte af banen og blev henvist til andenpladsen, mens Max Verstappen, der startede som toer, røg helt ned på tiendepladsen.

Lando Norris var lige i hælene på frontduoen, da feltet efter få omgange mere eller mindre blev samlet i forbindelse med en safetycar, der blev sendt på banen efter et dobbeltuheld.

Norris nåede faktisk at køre forbi Antonelli, lige inden safetycaren kom i aktion, og da kørerne igen kunne trykke speederen i bund, angreb Norris videre og kørte sig i front foran Leclerc, der siden blev overhalet af Antonelli.

Grandprixet blev rykket tre timer frem i et forsøg på at undgå de varslede regn- og tordenbyger. Men vejrguderne lod sig ikke sådan narre.

Himlen begyndte at åbne sig efter godt 25 omgange, hvor de første dråber faldt ned over kørerne. Det blev imidlertid ikke lige så slemt, som kørerne formentlig frygtede, så løbet blev ikke ligefrem forvandlet til en glat affære.

Verstappen kom stærkt igen, og efter 29 omgange havde den firedobbelte verdensmester efter et pitstop bragt sig i front foran Antonelli og Norris.

Hollænderen blev dog hurtigt overhalet af begge kørere, og han blev siden hægtet af med en del sekunder. Afstanden mellem Antonelli og Norris var omvendt ikke særlig stor, og de kæmpede om føringen frem mod slutningen.

Antonelli holdt stand, og Leclerc formåede desuden at overhale Verstappen. Monegaskeren fik dog problemer til sidst og måtte se tredjepladsen gå til Oscar Piastri.

Hverken Nico Hülkenberg (Audi), Liam Lawson (Racing Bulls), Pierre Gasly (Alpine) eller Isack Hadjar (Red Bull) formåede at gennemføre løbet.

Det var første gang, at amerikanske Cadillac kunne vise sine racerbiler frem i et grandprix på hjemmebane. Holdets kørere, Sergio Perez og Valtteri Bottas, endte som henholdsvis nummer 16 og 18.

/ritzau/