- Hold kæft, det er sjovt det her!

Sådan udbrød Holger Rune til holdkaptajn Frederik Løchte Nielsen under sin comebackkamp fredag i Hillerød, hvor han slog Iliyan Radulov i to sæt og udlignede til 1-1 i Davis Cup-kampen mod Bulgarien.

Episoden fortalte han jublende om under sit sejrsinterview, og det sagde en hel del om, hvor godt han havde det med at være tilbage på tennisscenen.

Smilet sad der stadig, da han havde haft godt halvanden time til at fordøje oplevelsen af at have fået comeback efter 11 måneders skadespause.

- Det var en god kamp i en vanvittig atmosfære med et fantastisk hold bag mig. Det var fantastisk at stå der igen, en helt unik følelse, siger Holger Rune.

Han var tydeligvis rørt efter den sidste bold.

- Jeg har kæmpet så hårdt i så lang tid, så det var en blanding af stolthed og lettelse over, at nu var den første kamp overstået godt. Kroppen har det godt, og spillet fungerede.

- Det var et drømmescenarie, og så var det emotionelt, at det var på hjemmebane.

Langt hen ad vejen var Rune tilfreds med sit spil.

- Jeg spillede, som jeg har trænet. Hverken værre eller bedre. Det var fedt at levere det, jeg har trænet, for kamp er bare noget andet.

- Jeg synes, at jeg spillede frit, men jeg skulle lige vænne mig til kamptempo. Sådan vil det nok føles i starten. Jeg kunne ikke have ønsket mig en bedre start, siger Rune.

Han skal efter planen møde Grigor Dimitrov i lørdagens første single. Forinden spilles en double, der skal afgøre, om Danmark eller Bulgarien fører 2-1 inden stjernedysten mellem Rune og Dimitrov.

- Det er planen at spille i morgen. Jeg har fået en god behandling, det er derfor, jeg først kommer nu (til pressemøde, red.), og alt føles godt, også akillessenen.

- Jeg har det forhåbentlig også godt, når jeg vågner op i morgen (lørdag, red.) og er klar til en ny god præstation.

Der spilles bedst af fem kampe. Vinderen får næste år chancen i kvalifikationen til Davis Cup Finals.

RITZAU