Kasper Høgh efter misbrugte chancer: Skal vænne mig til græsset
Kasper Høgh brændte tre store chancer i sin debut for Celtic, men får opbakning fra sin nye cheftræner.

Kasper Høgh brændte tre store chancer i sin debut for Celtic, men får opbakning fra sin nye cheftræner.

Chancerne stod i kø for Kasper Høgh, da landsholdsangriberen mandag aften fik debut for Celtic, men skarpheden svigtede.
Efter ligaopgøret, som Celtic vandt med 1-0 over Dundee, fortæller Høgh, at han skal vænne sig til underlaget på Celtic Park i Glasgow.
- Jeg skal vænne mig til græsset. Det er noget helt andet for mig, siger den 25-årige dansker til Sky Sports.
Han er skiftet til skotsk fodbold fra norske Bodø/Glimt, hvor han gennem flere sæsoner har været vant til at spille på kunstgræs.
Nyindkøbet brændte to store chancer inden for de første 13 minutter i første halvleg.
Først fik han serveret bolden i fødderne i feltet, inden han sparkede læderet langt forbi den nærmeste stolpe på en tam afslutning.
Senere formåede han ikke at dirigere Benjamin Nygrens skud i netmaskerne, selv om danskeren var placeret få meter fra mål.
Efter 85 minutter misbrugte han sin tredje store chance, da han fra kanten af det lille felt sendte bolden snert forbi stolpen.
- Jeg er nødt til at gå til noget skudtræning. Jeg havde nogle chancer, siger Høgh, der understreger, at det vigtigste er, at Celtic vandt i sæsonpremieren.
Høghs cheftræner, Martin O'Neill, er overbevist om, at danskeren kommer til at score mål for Celtic.
Han pointerer, at Høgh fortsat er i gang med at lære sine nye holdkammerater at kende.
- Når han kender alles navne - også mit - så bliver han en stor gevinst for os, siger O'Neill, der gav Høgh fuld spilletid.
RITZAU