Da Danmark torsdag bankede Nordmakedonien i Parken, var det uden Joachim Andersen, som ellers er fast mand i det danske midterforsvar.

Den erfarne Fulham-stopper havde raget en karantænedag til sig og måtte meget imod sin vilje se til fra tribunen. Og særligt efter den målløse første halvleg var han ved at gå ud af sit gode skind.

- Det var ikke så fedt. Det var faktisk forfærdeligt, siger Joachim Andersen ved lørdagens presseseance på Marienlyst Strandhotel i Helsingør.

- Jeg sad ikke roligt deroppe. Man føler sig lidt magtesløs, og man føler, at tingene ikke er i kontrol, når man sidder deroppe. Når man er på banen, er det en helt anderledes følelse. Det var en meget mærkelig oplevelse, som jeg tror, jeg aldrig har prøvet før. Det var ikke fedt, siger han.

Fra tribunen kunne han se et forsvar, som var komplet ændret i forhold til den forrige landskamp mod Skotland.

Mest iøjnefaldende var det, at midtbanespiller Christian Nørgaard var trukket ned i midterforsvaret, hvor han dannede makkerpar med Victor Nelsson.

- Både Nørgaard og Nelsson klarede det rigtig, rigtig godt. Det var en stor angriber at bokse med, og de gjorde, som de skulle. De bakkede hinanden op, holdt styr på linjen og gav ikke det store væk.

- Men alle arbejdede benhamrende hårdt. Det er ikke kun de fire bageste, der holder modstanderne fra chancerne, siger Joachim Andersen, som ikke tør forudse, om han nu, hvor han har afsonet sin karantæne, stryger tilbage i startopstillingen, når det er knald eller fald mod Tjekkiet tirsdag.

- Det må vi se. Det må du spørge træneren om, siger han med et grin.

Kampen mod Tjekkiet vil dog passe Joachim Andersen godt, hvis han selv skal sige det. De tjekkiske angribere er nemlig nogle store drenge, og det ligger bedre til ham, end hvis det var nogle små, hurtige typer.

Og Joachim Andersen har nogle tricks i ærmet mod de store drenge.

- Jeg kan bedst lide at slås med de lidt store. Deres angriber er større end mig, og der er nogle små ting, man kan gøre. Jeg vil ikke sige, hvad det er, men det er en kamp i kampen, siger Joachim Andersen.

Mens mange af hans kolleger har sagt, at landsholdets knald eller fald-kampe mod Nordmakedonien og nu Tjekkiet ikke påvirker dem anderledes mentalt end alle mulige andre kampe, mærker Joachim Andersen sommerfuglene i maven på en ny måde.

- Det er lidt nervepirrende. Det er noget, jeg ikke har prøvet før. Mens jeg har været på landsholdet, har det altid været pissenemt, og vi er braget igennem det hele i kvalifikationerne. Så det er en uvant position, men jeg tror, at det er meget sundt for os at få et slag på tuden, så man ikke altid tænker, at det er så nemt og rosenrødt.

- Det er der, man viser, hvor stærk og god mentaliteten er. Vi må bare vise, at vi er gode nok, som vi alle sammen går og siger, vi er. Det bliver en vanvittigt fed kamp og noget, man jo går og drømmer om - at spille spændende og vigtige kampe, siger Joachim Andersen.

Danmark møder Tjekkiet tirsdag aften i Prag. Ender det med sejr, kan landsholdsspillerne se frem til en sommer med VM i USA, Mexico og Canada.

/ritzau/