Opdateret

Isak scorer første mål for Liverpool i smal pokalgevinst

Alexander Isak lynede for første gang for Liverpool, som med stort besvær slog Southampton ud af Liga Cuppen.

Alexander Isak skulle bruge tre kampe på at score sit første mål for Liverpool.
Alexander Isak skulle bruge tre kampe på at score sit første mål for Liverpool. Foto: Phil Noble/Reuters

Den danske forsvarsspiller Elias Jelert var tirsdag aften førstehåndsvidne til rekordindkøbet Alexander Isaks første scoring for Liverpool.

Svenskeren, der startede inde for anden gang efter det opsigtsvækkende milliardskifte fra Newcastle i sommer, åbnede scoringen i sejren på 2-1 over Southampton i tredje runde af Liga Cuppen.

Premier League-nedrykkeren gjorde det ellers spændende med en udligning et kvarter før tid, men indskiftede Hugo Ekitike punkterede til sidst spændingen.

Isak var en del af et Liverpool-hold, som skulle bruge noget tid på at finde fodfæste på Anfield.

Cheftræner Arne Slot havde skiftet på samtlige pladser sammenlignet med weekendens Premier League-møde med Everton.

Det betød spilletid til reserver som Rio Ngumoha og Federico Chiesa.

Og relationerne manglede da også langt hen ad vejen mod Southampton, der havde Jelert med fra start og gik til kampen med stor tro på tingene.

Gæsterne fra Championship havde dobbelt så mange afslutninger i første halvleg.

Og Southampton burde have været foran tre minutter før pausen, hvor Adam Armstrong sparkede på overliggeren, før Leo Scienza helt uforståeligt headede ved siden af målet.

Mod de bedste hold bliver den slags afbrændere ofte straffet, og Liverpool slog til mindre end et minut senere.

Southamptons keeper Alex McCarthy sparkede bolden lige ud i fødderne på Chiesa. Italieneren fandt Isak, som nemt chippede sit første mål i nettet som Liverpool-spiller.

Liverpool havde kurs mod en smal sejr, indtil Wataru Endo med et kikset hovedstød forærede Southampton en nem udligning med et kvarter igen.

Men med en håndfuld minutter igen faldt afgørelsen. Indskiftede Ekitike sparkede fladt i nettet, men blamerede sig ved at tage trøjen af og få sit andet gule kort.

Udvisningen forhindrede dog ikke Liverpool fra at køre sejren hjem.

Heller ikke Chelsea slap for problemer i den ellers på papiret overkommelige udekamp mod Lincoln fra tredjebedste række.

Lincolns Robert Street passerede i første halvleg danske Filip Jørgensen, som havde fået chancen i Chelseas bur.

Men få minutter inde i anden halvleg vendte Tyrique George og Facundo Buonanotte kampen på hovedet for Chelsea, der vandt 2-1.

/ritzau/