Mie Højlund var torsdag aften med til at slå Ungarn i en testkamp ved EHF Euro Cup.
Men det var ikke uden omkostninger for Højlund, der fik comeback på landsholdet, efter at en skade holdt hende ude af VM i december.
Således pådrog Højlund sig et brud i tommelfingeren, har undersøgelser vist efterfølgende, oplyser landstræner Helle Thomsen til TV 2 Sport.
- Det er simpelthen bare så uheldigt, at hun fik et slag på tommelfingeren og har brækket noget i den, siger Helle Thomsen.
- Den havde man ikke lige set komme, for hun spillede jo med den her finger, efter det skete i starten af anden halvleg.
Dermed er Odenses venstreback ikke med, når Danmark og Ungarn tørner sammen igen på søndag i Svendborg.
Det er Elma Halilcevic, Sarah Paulsen og Mette Tranborg heller ikke ifølge DanskHåndbolds hjemmeside.
Halilcevic døjer med en mindre skade, mens Paulsen er småsyg. Endelig er Tranborg blevet i Ungarn for at passe på sin læg.
Emilie Ytting fra København Håndbold er indkaldt til både træning og kamp søndag, mens Line Berggren, Alberte Hovgaard, Camilla Slott og Stine Eiberg (NFH) alle træner med lørdag.
- Nu indkalder vi en række nye spillere til træningen lørdag, og så får vi det bedste ud af situationen, siger Helle Thomsen.
/ritzau/
