Som så ofte før i sæsonstarten var spillet ikke prangende, men FC København fik det resultat, holdet kom efter på udebane mod Inter Turku i første kamp i playoffrunden om en plads i Conference Leagues ligaspil.

Det blev 0-0 i Finland, og dermed har FCK trods den lunkne præstation et favorabelt udgangspunkt for selv at afgøre det hjemme i Parken om en uge.

Trods FCK inden opgøret var klar favorit, var det de finske værter, som sad på størstedelen af spillet, og særligt i første halvleg havde de et par gode tilbud.

FCK stod afventende, og derfor burde der være godt styr på de bageste geledder.

Men defensivt sjusk både på bolden og i opdækningen gjorde, at finnerne fandt åbninger. Det mundede ud i to gode chancer til angriberen Alie Conteh i slutningen af første halvleg.

Først flugtede han til bolden fra kanten af feltet og tvang Alex Rúnarsson til at finde en god redning frem i FCK-målet.

Den anden chance få minutter senere var noget større. På et indlæg var Conteh helt fri et par meter fra målstregen, men angriberens hovedstød var lige på Rúnarsson.

Pausen kom tiltrængt for FCK, der fik bedre styr på organisationen. Samtidig satte københavnerne sig efterhånden også tungere og tungere på spillet.

Mod slutningen var kampbilledet det, som man egentlig havde forventet, at det ville være det meste af tiden.

FCK sad på tingene og pressede Inter Turku ned mod eget mål.

De offensive værktøjer til at lirke den finske defensiv op var dog glemt hjemme på Østerbro, og da den eneste reelle kantspiller i truppen, Robert Silva, samtidig var svagt spillende, starter de to hold fra nul i returkampen.

RITZAU