FC Midtjylland er tæt på et ligaspil i Conference League.

Med 2-0 hjemme over Rijeka, der er med i turneringen som nummer fire i den kroatiske liga i sidste sæson, er udgangspunktet før returkampen i næste uge i hvert fald fornuftigt.

Opløftende for cheftræner Mike Tullberg og resten af FCM var det også, at holdet uden at sprudle leverede en af sæsonens mest overbevisende indsatser.

Rijeka blev holdt nede på et minimum af muligheder, og i den anden ende slog Cho Gue-sung og indskiftede Sofus Johannesen til. Eneste ærgrelse må være, at sejren ikke blev et mål større mod et i afslutningen træt udehold.

Inden returkampen skal FCM søndag i aktion på hjemmebane mod Randers FC i Superligaen.

Torsdag dominerede FCM nogenlunde før pausen. Fysisk var værterne stærkest, og i perioder var Rijeka presset langt tilbage på banen.

Samtidig var højrekant Dario Osorio i spilhumør og viste sig fint frem for eventuelle talentspejdere på tribunen.

Det samme gjorde et andet stort salgsobjekt, Franculino, i en afgørende situation.

Efter et langt indkast fik han efter 20 minutter bolden fra Osorio i feltet, men i stedet for at sparke på mål chippede han flot kuglen mod bageste stolpe.

Her dukkede angrebsmakker Cho Gue-sung op og pandede FCM på 1-0. Det var sydkoreanerens første mål siden en hovedstødstræffer mod Nottingham Forest i marts.

Indimellem havde den 28-årige angriber spillet 17 kampe og mere end 1100 minutter uden at komme på måltavlen for FCM.

Siden havde også forsvarsspillerne Magnus Jensen og Rasmus Nissen Kristensen forsøg med hovedet, og Rijeka bød i glimt ind med besøg i FCM-enden, når værterne blev for passive.

FCM's føring blev fordoblet kort inde i anden halvleg, da netop indskiftede Sofus Johannesen og Stanley Iheanacho, som afløste Franculino og Valdemar Byskov, var på spil.

Nigerianske Iheanacho tog for anden gang på få minutter et godt dybdeløb og var lige ved at afdrible Rijeka-keeperen. Men bolden røg løs, og Johannesen kom til og sparkede den i kassen.

Endnu et par indskiftere, Kjell Wätjen og Friday Etim, var tæt på at øge til 3-0, men FCM lod sig nøje med en kontrolleret 2-0-sejr efter en god præstation.

RITZAU