Europæisk basketturnering siger nej til NBA-forslag
Klubberne i EuroLeague har ifølge Reuters afvist et forslag fra NBA om et samarbejde mellem turneringerne.

Klubberne i EuroLeague har ifølge Reuters afvist et forslag fra NBA om et samarbejde mellem turneringerne.

Der er ikke udsigt til et samarbejde mellem EuroLeague og NBA lige foreløbig.
I hvert fald har de 13 ejere af den største europæiske basketballturnering nedstemt et forslag fra den nordamerikanske liga om at slå pjalterne sammen.
Det skriver Reuters, som har talt med kilder, der har kendskab til et møde mellem EuroLeague-klubberne tirsdag.
Ifølge nyhedsbureauet skyldes det især, at det bliver svært at nå at lancere en helt ny turnering allerede fra sæsonen 2027/28.
NBA har selv planer om at stifte en ny liga kaldet NBA Europe. Den skal efter planen bestå af 16 hold og se dagens lys i 2027.
Men ifølge flere medier har NBA fremsat et tilbud om at lave en fælles turnering, så man kan samle de bedste klubber og spillere under én fane.
EuroLeague ejes i praksis af Real Madrid, FC Barcelona, Baskonia, Olympiakos, Panathinaikos, Fenerbahce, Anadolu Efes, Maccabi Tel Aviv, Olympia Milano, Bayern München, Villeurbanne, Zalgiris Kaunas og CSKA Moskva.
Selv om klubberne har vendt tommelfingeren nedad, betyder det dog ikke, at tankerne om et samarbejde er endegyldigt droppet.
EuroLeague er en privat turnering uden direkte tilknytning til turneringerne under Det Internationale Basketballforbund (Fiba). EuroLeague består i dag af 20 hold, men der er enighed om at udvide til 24 hold.
Beslutningen er dog endnu ikke truffet formelt.
Olympiakos vandt den seneste udgave af turneringen, som afvikles fra september til maj.
RITZAU