DM-ugen styrker beredskabet før varslet hedebølge
Ekstra vandposter, flere samaritter og kølede telte skal beskytte atleter og publikum mod høje temperaturer.

Ekstra vandposter, flere samaritter og kølede telte skal beskytte atleter og publikum mod høje temperaturer.

Muligheden for temperaturer over 30 grader under DM-ugen i Herning har fået arrangørerne til at skrue op for beredskabet.
Det fortæller Jakob Wärme Lykke, der er projektleder for DM-ugen i Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Under tidligere udgaver af DM-ugen har DIF oplevet både skybrud og kraftig vind, men en hedebølge er potentielt en ny udfordring ved de danske mesterskaber, der i år afvikles i Herning frem til søndag.
- Da vi kunne se, at det begyndte at trække op til så høj varme, begyndte vi at se på, hvordan vi kan sikre de bedst mulige sportslige betingelser for atleterne og passe godt på publikum, siger Jakob Wärme Lykke.
Der er blandt andet etableret ekstra vandposter, opsat mere skiltning og information til publikum om hydrering.
Samtidig er antallet af samaritter ved begivenheden blevet fordoblet.
- Vi har selvfølgelig hele tiden haft samaritter på, men vi tænkte, at vi hellere ville have flere for en sikkerheds skyld, siger projektlederen.
Med over 45 forskellige sportsgrene under DM-ugen er udfordringerne forskellige fra disciplin til disciplin.
DIF har derfor været i dialog med samtlige specialforbund om, hvorvidt de enkelte sportsgrene kræver særlige forholdsregler i varmen.
Ifølge Jakob Wärme Lykke er det de enkelte forbund, der har det sportslige ansvar. Det er derfor også dem, der skal tage stilling til, om konkurrencer eventuelt skal forkortes, flyttes eller på anden måde ændres som følge af varmen.
Indtil videre har intet forbund meldt behov for ændringer i programmet ind til DIF.
I sportsgrene som beachvolley og funktionel fitness, hvor underlaget består af henholdsvis sand og sorte gummimåtter, har forbundene blandt andet bedt om vandslanger til at køle banerne ned.
En af de discipliner, hvor det også har været nødvendigt at iværksætte ekstra foranstaltninger, er vægtløftning, fortæller Jakob Wärme Lykke.
- For vægtløfterne har vi rykket opvarmningen ud i et telt med aircondition, så de ikke skal stå i varmen, inden de skal på scenen.
- Det har samtidig en dobbeltfunktion, så hvis der er nogle publikummer, der bliver dårlige og har brug for nedkøling, så kan vores samaritter også bruge det, siger han.
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) har udsendt varsel om hedebølge i stort set hele landet fra fredag middag til og med søndag aften.
I Herning forventer DMI temperaturer på over 30 grader både fredag og lørdag, mens temperaturen søndag også ventes at nærme sig 30 grader.
DM-ugen slutter søndag aften.
/ritzau/