Fodbolden ville være kedeligere, hvis man ikke fik lov at dyrke forestillingerne om, hvad der kan komme til at ske, hvis nu...
Tænk på dagene, da Thomas Gravesen stadig kun var et rygte i Real Madrid. Det var næsten lige så gode dage, som da han var i Real Madrid. Fornøjelsen ved at se det for sig, forudsige, gætte og analysere er skøn. Ganske enkelt.
Eller tænk på dengang, FCK hentede Franco Mussis, og vi havde et halvt år til at lege med forestillingen om, hvad denne tatoverede knaldperle af en midtbanekarl kunne flytte både spille- og attitudemæssigt ved FCK. Her var der som bekendt ikke antydningen af substans til at retfærdiggøre alle forestillingerne.
Ethvert transfervinduet sætter alle disse »hvis nu’er« i spil, når vi får lov at pusle med tankerne om, hvem af dette vindues handlede, der bliver de store game changere ude i klubberne.
Brøndby Stadion tog i aften imod Rudolph Austin, den jamaicanske midtbanespiller, som blev hentet til klubben i sidste uge. Han var ikke i Brøndby-truppen - der arbejdes stadig med arbejdstilladelsen - men det forhindrede ikke blomster og en hilsen på Brøndby-tilhængerne i pausen.
Dem, der har oplevet Daniel Agger blive budt velkommen hjem på Brøndby Stadion, vil kende topniveauet for, hvor mange drømme og forventninger der kan knyttes op på en fodboldspillers ankomst til en klub. Der var vi ikke på nogen måde i nerve med Austin i aften.
Han er listet til Brøndby på en fri transfer efter senest at have været i Leeds,og fornemmelsen er, at han hellere havde fortsat karrieren i England, hvor familien bor.
Derfor har der ikke sådan rigtig nået at opbygge sig en tung forventning omkring en spiller, der trods alt har spillet 83 kampe for Jamaicas landshold og mere end 100 kampe for Leeds United.
Jeg kan godt forstå, at Brøndby tager chancen med Austin. De mangler klasse centralt, og når man har siddet og set kampen mod FCM i aften og oplevet Tim Sparv, ved man, hvad en stærk central midtbanespiller kan betyde for et hold.
Det har Brøndby manglet i flere år. Martin Ørnskov gør det ikke. Så jeg forstår udmærket, hvis folk med følelser for Brøndby går med stille drømme og forventninger om, hvorvidt Austin bliver spilleren, der gør Brøndbys centrale midtbane mere konkurrencedygtig i sammenligningen med FCK og FC Midtjylland.
Jeg tror, det kan vise sig at være et godt udgangspunkt, at han i sin ankomst ikke er ledsaget af for voldsomme forventninger.
Han var altså ikke en del af det Brøndby-hold, som i aften i en intens, men også fejlfyldt fodboldkamp mod FC Midtjylland, attitudemæssigt så godt ud. Efter en svær start på kampen så jeg et Brøndby-hold, der tog fat på den fysiske del af spillet mod en modstander, der ellers i den grad mestrer dette.
Jeg så et Brøndby-hold, der jagtede sejren og kunne have fortjent den, men som også skal være glade for, at målmand Frederik Rønnow - igen - viste superklasse på et par nære forsøg. Han ser i al sin stilfærdighed fremragende ud.
Der var noget »gamle dage« over den måde, hvorpå Brøndby og deres tilskuere tog sig ud denne søndag aften. Jeg havde næsten glemt det efter de senere at have set så mange kampe, hvor Brøndby ikke har kunnet dominere kampe mod bedre hold. Heller ikke i Brøndby. I aften var der noget af det.
Brøndby har nu fem kampe på stribe uden nederlag, og indsatsen mod de danske mestre skal man være både stolt og tilfreds med. Der var indimellem dårligt udspil fra egen zone, og der var detaljer i de afgørende situationer, hvor der manglede skarphed, men trykket, presset og attituden, som man fik lagt, var bedre end længe set.
Og det betyder selvfølgelig noget, når man gør det mod landets bedste hold, og det mener jeg stadig - klart - er FC Midtjylland, som dog denne aften endte med overraskende tidligt at se tilfreds ud med det ene point i en kamp, hvor holdet lavede for mange simple fejl, men igen viste, at man under Jess Thorup har udviklet en stærk evne til at spille til nul. To mål imod sig i otte kampe er ret imponerende.
Ellers lagde jeg mest mærke til, at Pione Sisto igen var en skuffelse. At han tager et halvt år mere i Superligaen ligner en fornuftig beslutning.