Danmark slog tirsdag Serbien 3-1 i Horsens og kom godt fra land i en VM-kvalifikationsgruppe, hvor det er vigtigt at undgå sidstepladsen.
Derfor er det med sænkede skuldre, at spillerne lørdag tager den første af tre meget vigtige test af holdets niveau.
Sådan opsummerer landstræner Jakob Michelsen udekampen mod Italien lørdag aften. Den bliver senere fulgt op med Sverige ude og Italien hjemme i fireholdsgruppen.
Playoffkampene mod Finland i efteråret var den helt store mentale test af det danske holds formåen efter en skuffende EM-slutrunde og generelt en skidt periode, og den bestod holdet med glans og en samlet 8-1-sejr.
Det blev tirsdag fulgt op med en sejr over Serbien, men styrkemæssigt er Italien på et andet niveau end de hidtidige modstandere i Michelsens regeringsperiode, fastslår han.
- Det er et meget homogent hold, der er gode på bolden og spiller med høj intensitet. De er i fremgang, og holdet er fyldt med spillere fra Roma og Juventus, der spiller i Champions League. Det vidner om kvalitet, siger landstræneren.
Modsat Danmark har de seneste måneder ikke været prangende for Italien. De har ikke vundet i fem kampe og end ikke scoret i sine seneste fire kampe. Men skindet bedrager, mener Michelsen.
Efter at have tabt til den senere vinder England efter forlænget spilletid i en EM-semifinale har Italien spillet testkampe mod Japan, Brasilien og USA samt mødt Sverige i VM-kvalifikationen - alle top-8-nationer på verdensranglisten - og deri ligger den primære forklaring på de vaklende resultater.
Danmark er dog ikke uden chancer i Vicenza.
- Vi har været samlet i otte måneder, og vi har ikke været næstbedst i nogle af vores fire kampe. Hvis vi igen leverer en god indsats, er det en åben kamp mod Italien og slet ikke urealistisk, at vi får noget med hjem.
- Og vi møder dem med sænkede skuldre efter vores sejr over Serbien. Den var en perfekt start på en gruppe, hvor der er så stor forskel på at ende som nummer fire eller i top-3, siger Michelsen.
Desuden kan det tælle til dansk fordel, at holdet har revanche til gode for det seneste møde med Italien i Nations League sidste forår, mener landstræneren.
Her vandt Danmark 3-1 ude, men tabte siden 0-3 i Herning efter en handlingslammet præstation.
- Vi har helt vildt meget revanchelyst. Mange af os spiller med eller mod dem til hverdag, så der er en ekstra ild, der skal tændes. Vi kan og skal gøre det bedre, siger midtbanespilleren Kathrine Kühl.
Nummer et i gruppen kvalificerer sig direkte til VM i Brasilien i sommeren 2027, mens nummer to og tre dels får en nemmere vej i VM-playoff og desuden undgår nedrykning til det næste Nations League-gruppespil.
/ritzau/
