Det er ødelæggende for tjekkisk fodbold, at Slavia Prag-fans lørdag aften invaderede banen i slutminutterne og fik lørdagens kamp mod Sparta Prag aflyst.

Sådan lyder det i et opslag på platformen X fra formanden for Tjekkiets fodboldforbund, David Trunda, der retter en skarp kritik af fansenes opførsel.

- Derbykampen bør være en fejring af fodbolden. Men det, vi så i slutningen af kampen, hører bestemt ikke hjemme i sporten, skriver formanden.

Slavia Prag førte 3-2 på hjemmebane og var på vej til at sikre sig det tjekkiske mesterskab, da klubbens egne fans løb ind på banen og spolerede festen.

Også den tjekkiske ligaorganisation (LFA) fordømmer fansenes opførsel.

Der er indkaldt til et ekstraordinært møde søndag, hvor de skandaløse scener på stadion skal behandles, skriver det tjekkiske nyhedsbureau CTK. Slavia Prag risikerer at blive taberdømt.

- LFA vil under ingen omstændigheder tolerere en sådan adfærd. En følelsesladet atmosfære eller sportslig rivalisering kan aldrig bruges som undskyldning for denne type opførsel, lyder det fra ligaorganisationen.

Ifølge CTK blev Sparta Prag-keeper Jakub Surovcik angrebet af en fan, der hældte øl ud over ham, mens en anden fan skubbede til angriber Matyas Vojta.

Dommeren har skrevet i kamprapporten, at en holdleder fra Sparta Prag har oplyst, at også forsvarsspiller Jakub Martinec blev overfaldet.

Jakub Surovcik, der tilbragte store dele af sin ungdom i Slavia Prag, skriver ifølge det tjekkiske medie Sport på Instagram, at han modtog dødstrusler før kampen.

- Derefter at løbe hen til mig under kampen, true mig direkte i ansigtet og samtidig angribe mig er fuldstændig uacceptabelt. Det vil jeg håndtere juridisk, lyder det.

David Trunda skriver videre i sit opslag, at forbundet vil reagere på hændelsen i tæt samarbejde med ligaorganisationen, klubberne og sikkerhedsmyndighederne.

- Vi vil gøre alt for at forhindre, at lignende episoder sker igen. Følelser hører til i fodbold, men grænserne skal være klare. Sikkerhed og respekt skal være fundamentet for enhver kamp, skriver formanden.

Spillere fra begge hold søgte mod omklædningsrummene, da fansene løb ind på banen, og efterfølgende lød det fra Sparta Prag, at holdet havde forladt stadion, hvorfor kampen ikke blev genoptaget.

Foruden cheftræner Brian Priske havde Sparta Prag danske Asger Sørensen og dansk-peruanske Oliver Sonne med i opgøret. I løbet af kampen havde Sonne lagt op til et mål fra Sørensen.

Også Peter Vindahl og Magnus Kofod Andersen spiller i Sparta Prag, men de var ude af opgøret på grund af skader.

/ritzau/