Antonsen afværger store problemer og vinder VM-gyser
Anders Antonsen var nede i sækken, men vandt på nærmest mirakuløs vis sin kamp i anden runde af VM.

Anders Antonsen var nede i sækken, men vandt på nærmest mirakuløs vis sin kamp i anden runde af VM.

Anders Antonsen var bagud langt ind i tredje og afgørende sæt, men trak det længste strå til allersidst og er dermed klar til tredje runde ved VM i badminton.
Mod irske Nhat Nguyen virkede aarhusianeren ukomfortabel og lavede flere besynderlige fejl kampen igennem, men vandt efter en gyserafslutning med 21-23, 21-19, 23-21.
Ireren var ovenpå og havde flere matchbolde, men efter en vundet challenge på et vitalt tidspunkt kom Antonsen ovenpå og vandt den lange og besværlige kamp mod verdens nummer 25.
Faktisk havde Anders Antonsen allerede smidt ketsjeren fra sig, inden han vandt føromtalte challenge ved stillingen 18-20 i tredje sæt.
- Jeg er rimelig diffus lige nu. Jeg var 100 procent sikker på, at mit slag ved stillingen 18-20 var ude. Altså virkelig. Så jeg havde tjekket ud. Så at jeg ikke er ude, kan jeg slet ikke lige forstå. Men ja, det var sindssygt. Hvilket drama, siger han til TV 2.
Første sæt blev både fysisk og mentalt krævende for begge spillere, og det endte også med at være uhyre tæt.
Antonsen spillede længe bedst, men han missede en sætbold, da han var foran 20-19.
I stedet snuppede ireren åbningssættet efter en lang duel på 60 slag, hvor han tog en føring på 22-21. Efterfølgende servede Nguyen sættet hjem efter 35 minutters spil.
Andet sæt begyndte heller ikke prangende, og aarhusianeren kom bagud med 7-11. Men så vendte bøtten for en stund.
Anders Antonsen vandt syv bolde i træk og lå pludselig lunt i svinget til at tage en overbevisende sætsejr. Overbevisende blev det dog ikke. Igen virkede han til at miste grebet om kampen, inden han dog tvang dysten ud i tredje sæt.
Her var Anders Antonsen igen i problemer og halsede konstant et skridt efter ireren.
Ikke desto mindre blev det spændende til sidst, da Anders Antonsen formåede at udligne stillingen ved 16-16. De afsluttende dueller var ufatteligt tætte, og danskeren virkede til at være slået.
Men da det så allermest sort ud, vandt han en challenge og fik momentum på sin side i de afgørende bolde.
Efter Antonsens kamp gik herredoublen med Anders Skaarup og Kim Astrup på banen, og duoen, som sad over i første runde, vandt sikkert sin første VM-kamp med 21-16, 21-8 over et par fra Singapore.
Tidligere på dagen gik også Alexandra Bøje og Mathias Christiansen videre i mixeddouble, hvor Kristoffer Kolding og Mette Werge røg ud.
RITZAU