Alle tiders sportsudøvere i verden

Årets sportsudøver siden 1947. Frem til 1968 kårede man én sportsudøver som årets bedste i verden. Siden har kåringen været kønsopdelt.

Justine Henin-Hardenne har nu tre førstepladser lige som løberen Marita Koch. Fold sammen
Læs mere
Foto: Foto: Pierre-Phillipe Marcou

Mænd/kvinder:
1947: Alex Jany, Frankrig, svømning

1948: Fanny Blankers-Koen, Holland, atletik

1949: Emile Zatopek, Tjekkoslovakiet, atletik

1950: Bob Mathias, USA, atletik

1951: Emile Zatopek, Tjekkoslovakiet, atletik

1952: Emile Zatopek, Tjekkoslovakiet, atletik

1953: Fausto Coppi, Italien, cykling

1954: Roger Bannister, England, atletik

1955: Sandor Iharos, Ungarn, atletik

1956: Vladimir Kuz, Sovjet, atletik

1957: Vladimir Kuz, Sovjet, atletik

1958: Herbert Elliott, Australien, atletik

1959: Vassilij Kusnezov, Sovjet, atletik

1960: Wilma Rudolph, USA, atletik

1961: Valerij Brumel, Sovjet, atletik

1962: Valerij Brumel, Sovjet, atletik

1963: Valerij Brumel, Sovjet, atletik

1964: Don Schollander, USA, svømning

1965: Ron Clarke, Australien, atletik

1966: Jim Ryun, USA, atletik

1967: Jim Ryun, USA, atletik

Mænd
1968: Bob Beamon, USA, atletik

1969: Eddy Merckx, Belgien, cykling

1970: Pelé, Brasilien, fodbold

1971: Eddy Merckx, Belgien, cykling

1972: Mark Spitz, USA, svømning

1973: Jackie Stewart, England, formel 1

1974: Eddy Merckx, Belgien, cykling

1975: Muhammad Ali, USA, boksning

1976: Alberto Juantorena, Cuba, atletik

1977: Niki Lauda, Østrig, formel 1

1978: Henry Rono, Kenya, atletik

1979: Sebastian Coe, England, atletik

1980: Bjørn Borg, Sverige, tennis

1981: Sebastian Coe, England, atletik

1982: Daley Thompson, England, atletik

1983: Carl Lewis, USA, atletik

1984: Carl Lewis, USA, atletik

1985: Sergei Bubka, Sovjet, atletik

1986: Diego Maradona, Argentina, fodbold

1987: Ben Johnson, Canada, atletik

1988: Matt Biondi, USA, svømning

1989: Greg Lemond, USA, cykling

1990: Lothar Matthäus, Tyskland, fodbold

1991: Carl Lewis, USA, atletik

1992: »Dream Team«, USA, basketball

1993: Linford Christie, USA, atletik

1994: Romario, Brasilien, fodbold

1995: Miguel Indurain, Spanien, cykling

1996: Michael Johnson, USA, atletik

1997: Wilson Kipketer, Danmark, atletik

1998: Zinedine Zidane, Frankrig, fodbold

1999: Lance Armstrong, USA, cykling

2000: Tiger Woods , USA, golf

2001: Ian Thorpe, Australien, svømning

2002: Ronaldo, Brasilien, fodbold

2003: Lance Armstrong, USA, cykling

2004: Roger Federer , Schweiz, tennis

2005: Roger Federer, Schweiz, tennis

2006: Roger Federer, Schweiz, tennis

2007: Roger Federer, Schweiz, tennis

Kvinder
1968: Vera Caslavska, Tjekkoslov., gymnastik

1969: Liesel Westermann, Tyskland, atletik

1970: Chi-Cheng, Taiwan, atletik

1971: Shane Gould, Australien, svømning

1972: Shane Gould, Australien, svømning

1973: Cornelia Ender, DDR, svømning

1974: Irina Szewinska, Polen, atletik

1975: Cornelia Ender, DDR, svømning

1976: Nadia Comaneci, Rumænien, gymnastik

1977: Rosemarie Ackermann, DDR, atletik

1978: Tracy Caulkins, USA, svømning

1979: Marita Koch, DDR, atletik

1980: Tatiana Kasankina, Sovjet, atletik

1981: Evelyn Ashford, USA, atletik

1982: Marita Koch, DDR, atletik

1983: Martina Navratilova, USA, tennis

1984: Martina Navratilova, USA, tennis

1985: Marita Koch, DDR, atletik

1986: Heike Drechsler, DDR, atletik

1987: Jackie Joyner-Kersee, USA, atletik

1988: Florence Griffith-Joyner, USA, atletik

1989: Steffi Graf, Vesttyskland, tennis

1990: Merlene Ottey, Jamaica, atletik

1991: Katrin Krabbe, Tyskland, atletik

1992: Monica Seles, Jugoslavien, tennis

1993: Marlene Ottey, Jamaica, atletik

1994: Arantxa Sanchez, Spanien, tennis

1995: Gwen Torrence, USA, atletik

1996: Marie-José Pérec, Frankrig, atletik

1997: Martina Hingis, Schweiz, tennis

1998: Marion Jones, USA, atletik

1999: Gabriela Szabo, Rumænien, atletik

2000: Marion Jones, USA, atletik

2001: Jennifer Capriati, USA, tennis

2002: Serena Williams, USA, tennis

2003: Justine Henin-Hardenne, tennis

2004: Kelly Holmes, Storbritannien, atletik

2005: Jelena Isinbajeva, Rusland, atletik

2006: Justine Henin-Hardenne, Belgien, tennis

2007: Justine Henin-Harednne, Belgien, tennis